Prečo ísť na zápas Realu Madrid

V prvej chvíli si možno odpoviete na túto otázku jednoduchou odpoveďou – „Ja nie som fanúšik/fanúšička futbalu, dokonca ani nejakého španielskeho klubu Realu Madrid. A nevidím dôvod ísť na nejaký futbalový zápas.″

Je mi to jasné.

Nie ste fanúšičkou alebo fanúšikom futbalu. Do Madridu chcete ísť v prvom rade preto, aby ste si vychutnali dovolenku a váš drahocenný čas venovali kráse španielskej kultúry.

Ale čo v druhom rade?

Ste v Španielsku a máte možnosť vidieť najlepších futbalistov na svete a jeden z najkrajších štadiónov aké boli kedy postavené v atmosfére, ktorú nezažijete nikde inde na svete. Tak prečo to neskúsiť a nevychutnať si futbalové umenie v pohybe? Možno si hovoríte, že futbal vás nezaujíma. Ale futbal nie je len o „futbale“.

Ste fanúšikom Realu Madrid a chcete sledovať zápasy Realu Madrid naživo a neviete ako? Pripravil som pre vás článok, v ktorom sa dozviete o všetkých dostupných spôsoboch ako môžete sledovať zápasy Realu naživo v televízii alebo cez internet.

Úvod

Ak ste už klikli na tento článok a v kútiku duše ste zvedavý(á), ako taký zápas jedného z najlepších klubov na svete a v neposlednom rade na 80-tisícovom štadióne prebieha, možno si budete chcieť prečítať o mojej skúsenosti.

Porozprávam vám krátko o tom, ako sa mi splnil môj detský sen. Áno, priznávam sa hneď v úvode. Som fanúšikom Realu Madrid a v roku 2018 sa mi splnil veľký sen. Zažil som zápas Realu Madrid na vlastné oči na legendárnom štadióne Santiaga Bernabéua.

A ako fanúšik vám hovorím – futbal, resp. futbalový zápas je ďaleko viac než len o futbale. Je o emóciách, je o ľuďoch, ktorí s vami zdieľajú nezameniteľnú atmosféru a predovšetkým je o zábave a atmosfére, ktorá vás pohltí, dostane sa vám pod kožu a už nepustí.

To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí vidieť kráľovský veľkoklub Real Madrid, pretože ide o jedinečný a neopakovateľný zážitok na celý život.

A práve toto je jeden z tých zážitkov, o ktorom budete hovoriť nielen svojim známym ale aj vnúčatám. 🙂

V tomto článku sa tiež dočítate:

  • Ako som si kúpil lístky na zápas Realu Madrid,
  • čo ma najviac zaujalo na štadióne a počas zápasu,
  • aké boli moje pocity, očakávania a výsledná realita,
  • čo mi zápas Realu Madrid dal a vzal,
  • a na záver moje odporúčania pre tých, ktorí chcú ísť na zápas Realu Madrid.

Ako som si kúpil lístky na zápas Realu Madrid? 

V čase, keď som sníval spolu s kamarátom o tom, že pôjdeme na zápas Realu Madrid písal sa rok 2018. Nevedeli sme presný postup ako si kúpiť vstupenky na zápas. Vedel som však, že nechcem akékoľvek vstupenky, rozumej vstupenky niekde na miesto do útrob štadión, kde sa budem musieť na hráčov pozerať ďalekohľadom.

Na druhej strane predpokladal som, že ak si chcem kúpiť dobré vstupenky, budem musieť osloviť agentúru alebo ísť cestou kúpy lístkov priamo cez oficiálnu stránku klubu. Toto sú dva najčastejšie spôsoby, ako si môžete kúpiť lístky na akýkoľvek futbalový zápas.

Toto sú presne miesta kde sme sedeli z pohľadu televíznej kamery. :) (Zdroj: osobný achrív)
Toto sú presne miesta kde sme sedeli z pohľadu televíznej kamery. 🙂 (Zdroj: osobný achrív)

Prvý spôsob kúpy vstupeniek cez agentúru je výhodný v tom, že „všetko“ vybavia za vás a vy sa nemusíte stresovať, či lístok naozaj zoženiete. Dokonca vám zvyčajne splnia aj náročné požiadavky tak, ako mne. Chcel som vstupenku do kategórie Premium, to znamená, sedadlo blízko trávnika a čo najbližšie k domácej striedačke. Nevýhodou je skutočnosť, že agentúra si za takéto nadštandardné vstupenky vypýta príplatok, ktorý cenu lístkov výrazne predraží. Pripravte sa na to, že si priplatíte.

Druhý spôsob ako si zakúpiť vstupenky na zápas je priamo cez oficiálnu web stránku vášho milovaného klubu. V mojom prípade to má Real Madrid vyriešené pomerne jednoducho. V prípade kúpy vstupeniek na zápasy domácej ligy nepotrebujete nič, len sledovať na ich stránke približne dva týždne pred samotným zápasom to, kedy sa spustí predaj pre verejnosť (General public).

Pokiaľ však chcete ísť na zápas proti súperovi z vyššej kategórie, to znamená napr. Atlético Madrid, Valencia, Sevilla a pod. Zároveň, ak chcete mať dobré sedadlo na štadióne, nevyhnutne potrebujete vlastniť členskú kartu Madridistas, ktorú získať veľmi jednoducho.

Za relatívne nízku cenu, oproti príplatku, ktorý zaplatíte agentúre, si môžete rovnako cez oficiálny web zakúpiť túto kartu fanúšika Realu, ktorá vám umožní si zakúpiť vstupenky o pár dní skôr v porovnaní s verejnosťou, čo je hlavná výhoda tejto členskej karty.

Prakticky to teda znamená, že môžete nakúpiť vstupenky nielen skôr ako verejnosť ale aj ihneď v čase spustenia predaja pre držiteľov tejto karty, čo pre vás znamená vyššiu šancu získať lukratívne miesta na štadióne, pretože tie sa zvyčajne na atraktívnych súperov veľmi rýchlo vypredajú.

Vstupenka na zápas a prehliadku štadióna Realu Madrid (Zdroj: osobný archív)
Vstupenka na zápas a prehliadku štadióna Realu Madrid (Zdroj: osobný archív)

A aká je napokon cena vstupeniek na Real Madrid?

To závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejším je atraktivita súpera. Pochopiteľne najdrahšie vstupenky sú na El Clásico a mestské derby proti Atlético Madrid. Ceny vstupeniek na tieto zápasy sa pohybujú od 100 do 1000 eur, avšak prakticky je ich veľmi náročné až nemožné získať klasickým spôsobom, a teda kúpou cez oficiálny web. Taktiež to závisí aj od toho, či sú v klube hviezdy, aký je záujem španielskych fanúšikov a samozrejme všeobecný záujem o konkrétny zápas.

Cez agentúru je cesta kúpy o niečo jednoduchšia, očakávajte však veľký príplatok k oficiálnej cene. Na všetky ostatné tímy je cena vstupeniek relatívne nízka v porovnaní s vyššie uvedenými cenami. Oficiálna cena za vstupenku na zápas kategórie Premium na tím z dolnej polovici tabuľky, v našom prípade Deportivo La Coruňa, bola 125€, pričom cena cez agentúra bola 215€. Najlacnejšie vstupenky sú tie na samom vrchu štadióna a za bránou, odkiaľ máte, povedal by som, veľmi obmedzený pohľad na hraciu plochu. Cenovo vychádzajú na väčšinu zápasov okolo 45 až 90 eur.

Aké boli moje očakávania, pocity, výsledná realita a koho som akú svetovú legendu som stretol tesne pred zápasom? 

Pohľad na hráčov pred úvodným hvizdom zápasu. (Zdroj: osobný archív)
Pohľad na hráčov pred úvodným hvizdom zápasu. (Zdroj: osobný archív)

Priznám sa, že moje očakávania od zápasu boli obrovské. Ako fanúšik som sledoval takmer všetky zápasy Realu Madrid v televízii. V minulosti som zažil niekoľko zápasov Slovenskej reprezentácie a na klubovej scéne MŠK Žilina. A očakával som, že zápas bude mať nadpozemskú atmosféru a v porovnaní s mojimi predchádzajúcimi zážitkami to bude ešte väčší zážitok.

Tešil som sa na Cristiana Ronalda ako sa malé dieťa teší na cukrík. Predstavoval som si štadión ako gigantické miesto plné energických ľudí s úsmevom na tvári a v neposlednom rade hladných po víťazstve. Je verejne známa skutočnosť, že domáci fanúšikovia Realu Madrid sú veľmi nároční a nič iné ako víťazstvo a dokonalý výkon od hráčov neberú. Viackrát sa o tom v podobe piskotu presvedčil aj spomínaný Ronaldo a iné svetové legendy.

Bol som tiež zvedavý na to, aké to bude sedieť tak blízko pri hracej ploche. Vedel som, že vstupenky, ktoré som si zakúpil budú výborné a patria do kategórie vstupeniek, ktoré sa vypredávajú veľmi rýchlo. Neočakával som však tak dramatický moment, aký sa aj vďaka tomu, že sme mal práve tento typ vstupeniek udial.

Sedeli sme hneď vedľa schodiska a tesne pred zápasom sa spustili veľké ovácie, krik a potlesk. Hovorili sme si s kamarátom, čo sa to deje. Samozrejme, nič také sme predtým nikdy v našom živote nezažili. Spozorovali sme naľavo od nás, že pri autovej čiare ide v obklopení policajtov akási postava.

Blížila sa našim smerom a ako sme sa snažili ju identifikovať, zistili sme, že ide o legendárneho brazílskeho ľavého obrancu Roberta Carlosa, ktorý práve ide okolo nás! Dokonca sa mi ho podarilo potľapkať po chrbte. Bohužiaľ, spraviť sa s ním fotku bolo nereálne, okrem toho, že išiel veľmi rýchlo, s nikým sa nefotil.

Bolo to však niečo neskutočné. Vidieť naživo pár centimetrov odo mňa futbalistu, ktorý je považovaný za jedného z najlepších na svete, je niečo, čo človek zažije možno raz v živote. Nehovoriac o tom, že to bolo neočakávané prekvapenie, ktoré môj malý-veľký sen posunulo na epickú úroveň. A aj práve vďaka uvedeným vstupenkám, resp. sedadlám, ktoré boli práve na tomto perfektnom mieste.

A aké boli moje ďalšie pocity?

Čo ma najviac zaujalo na štadióne a počas zápasu? 

Prvý pocit bol neopísateľný.

Prvýkrát som vstúpil na štadión počas prehliadky celého komplexu deň pred samotným zápasom, avšak atmosféra pred samotným zápasom má svoje nezameniteľné čaro. Bol som taký natešený, že k bráne, ktorá vedie k nášmu sektoru a sedadlám, sme išli s dvojhodinovým predstihom. A bol som jeden z prvých ľudí, ktorí sa dostali na štadión.

Jedna z prvých vecí, ktoré ma zaujala, keď som sa po otvorení brány štadióna dostal do jeho útrob, bola veľmi rýchla osobná prehliadka. Netrvala ani 10 sekúnd. Vstupenku sme priložili k turniketu a pán policajt ma veľmi rýchlo prehľadal a povedal by som, že povrchne skontroloval. Španielska efektivita už pred zápasom!

Ďalej sme pokračovali po útrobách štadióna niekoľko málo sekúnd, ale pocitovo čas bežal veľmi rýchlo. Ani som sa nenazdal a vedel som, že s pribúdajúcimi krokmi sa čoskoro  dostaneme priamo k schodisku, ktoré vedia k nášmu sektoru a napokon k sedadlám. Útroby štadióna boli obrovské a v pozadí som už počul hudbu, pričom som zacítil veľmi špecifickú vôňu a pach, ktorú som predtým nikde inde nezacítil.

Dostal som sa k schodisku a vedel som, že vedie z útrob priamo na štadión. Pomaly som urobil prvý krok a vychutnával som si každý schod. Ten pocit bol akoby som bol Cristiano Ronaldo, keď ho vítali na uvádzacom predstavení v drese Realu Madrid!

Nepreháňam (možno trochu).

Bol to skvelý pocit. V pozadí hrala hudba a ja som cítil, že môj sen sa stáva skutočnosťou.

Akonáhle som vyšiel zo schodiska na štadión, rozprestrel sa pred mojimi očami obrovský historický kolos. Pozoroval som nekonečné sedadlá, ktoré boli všade navôkol kam som sa pozrel. Sýto zelený trávnik s dokonalou úpravou, a špecifická vôňa a lá zmes sladkej čokolády, orechov, škorice a jemného morského vzduchu, ktorý dorazil až do vnútrozemia, urobili z môjho pohľadu na štadión Santiaga Bernabéua magický moment, ktorý si budem pamätať do konca života.

Bolo to neskutočné. Aj teraz, po piatich rokoch od zápasu nemám slov a cítim zimomriavky na tele.

Výhľad na ihrisko a hráčov. (Zdroj: osobný archív)
Výhľad na ihrisko a hráčov. (Zdroj: osobný archív)

Čo mi zápas Realu Madrid dal a vzal? 

Pohľad z našich sedadiel na španielskych Madridistas. (Zdroj: osobný archív)
Pohľad z našich sedadiel na španielskych Madridistas. (Zdroj: osobný archív)

Dostať sa na zápas Realu Madrid je relatívne jednoduché. Či už si chcete vychutnať súpera z hornej polovice tabuľky, výnimkou je El Clásico a mestské derby s Atléticom Madrid, alebo tímy z dolnej polovice, na väčšinu zápasov sa dostanete bez problémov.

My sme s kamarátom navštívili v roku 2018 zápas Realu proti tímu z dolnej polovice tabuľky. A to klub Deportivo La Coruňa. Bol to pre nás oboch splnených sen. Tento zápas mi dal veľmi veľa. Jeden nezabudnuteľný zážitok do konca života. Príležitosť vidieť naživo najlepších hráčov v súčasnosti, vrátane hviezdneho Cristiana Ronalda. Zažiť unikátnu atmosféru domáceho štadióna so 60-tisícmi fanúšikmi.

A čo mi vzal? Okrem investície do môjho sna, prakticky nič. Je otázne, koľko chcete investovať do zápasu, ktorý pre vás možno nie je úplne dôležitý. Výsledný zážitok však stojí za to a aj za investované peniaze.

Moje odporúčania pre tých, ktorí zvažujú ísť na zápas Realu Madrid

Moje hlavné odporúčanie pre všetkých, ktorí zvažujete ísť na zápas Realu Madrid je jednoduché. Nezvažujte, choďte. Nie zajtra, o mesiac, ani o pol roka. Teraz. Kúpte si letenku, vstupenky, zarezervujte hotel či ubytovanie cez AirBnB. A vyrazte na cestu za dobrodružstvom.

Je to zážitok na celý život, ktorý trvá od momentu prechádzky mestom na ulicu kráľov cez odchod zo štadióna po záverečnom hvizde až po uvedomenie si nezabudnuteľnej reality, čoho ste to boli vlastne svedkami.

Nebojte sa investovať. Možno si poviete, že za tú cenu vstupeniek vám to nestojí. Môžem vám však odporučiť na základe vlastnej skúsenosti, že hodnota zážitku ďaleko prevyšuje jeho reálnu cenu.

Kráľovský veľkoklub je len jeden, najlepší hráči na svete nebudú hrať večne, atmosféra ikonického štadióna spolu s tisíckami divákmi vytvára unikátne umenie v pohybe.

Tak prečo si ho nepozrieť naživo? 😉

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu