Muž, ktorý s dierou v srdci zabehol 386 kilometrov po horách. Recenzia na jeho knihy Nič ma nezlomí a Never Finished

Prečo je David Goggins iný? A ako sa stal tým, kým je dnes? 

Ako zvyčajne som sa rozhodol, keď narazím na niekoho zaujímavého, že su urobím hlbší prieskum a pozriem sa na to, kto sa skrýva za týmto mne neznámym menom a čo všetko má za sebou.

Čím to je, že David Goggins s viac ako 9 miliónmi sledovateľov je tak obrovskou inšpiráciou pre ľudí po celom svete? Čo ho robí výnimočným? Prečo sa jeho knihy stalí svetovými bestsellermi? Vďaka čomu sa stal úspešným a čo robí inak, než väčšina vojenských veteránov, atlétov, bežcov?

Ako dosiahol tak extrémne úspechy v bežeckých pretekoch a ako prekonal samého seba? 

V tejto recenzii sa dozviete: 

  • kto je David Goggins,
  • dôvody, pre ktoré sa ho oplatí sledovať na sociálnych sieťach,
  • o recenzii jeho prvotiny Cant´Hurt Me – Nič ma nezlomí (aj v slovenskom jazyku),
  • recenziu jeho druhej knihy Never Finished,
  • moje pocity, názory po prečítaní týchto dvoch kníh a celkové odporúčanie.

Kto je David Goggins?

David Goggins je vyslúžilý veterán elitných špeciálnych jednotiek Navy SEALs, ľahkej pechoty Army Rangers a aj taktických jednotiek vzdušných síl Air Force Tactical Air Controller ako jediný človek v dejinách. Je držiteľom dnes už prekonaného svetového rekordu v zdvihoch na hrazde. Za 17 hodín ich urobil až neuveriteľných 4 030!

Okrem toho je niekoľkonásobným víťazom rôznych ultramaratónskych pretekoch. Napríklad v extrémnom ultramaratóne Moab 240 s dĺžkou 386 km skončil druhý! Jeho športové úspechy sú viac než dychvyrážajúce. Má za sebou viac než 70 súťažných pretekov a pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach.

David nebol odjakživa „Najzdatnejší muž na svete“ ako ho označil časopis Outside.

V detstve to vôbec nemal jednoduché. Odmalička bol psychicky i fyzicky týraný jeho otcom, ktorý bol alkoholik a násilník. Neskôr trpel nadváhou, v mladosti vážil 136 kilogramov.

Všetko sa u neho zmenilo v momente, keď si raz pozrel dokument o základnom výcviku amerických špeciálnych jednotiek Navy SEALs. Ten ho tak nabudil, že sa k nim rozhodol prihlásiť. Aby ho prijali, za tri mesiace schudol neuveriteľných 49 kg. Lenže stať sa príslušníkov tejto elitnej jednotky nie je také jednoduché. David trikrát absolvoval tzv. pekelný týždeň (po angl. Hell Week) za jeden kalendárny rok, ktorý je často označovaný ako najtvrdší tréning v rámci všetkých vojenských výcvikov na svete.

David Goggins keď mal 139 kilogramov.
David Goggins keď mal 139 kilogramov.

Je tiež spisovateľom, vyhľadávaným rečníkom, ktorý cestuje po celom svete a zdieľa svoju filozofiu o tom, ako ovľádnuť svoj myseľ.

Hovoríte si, že je to asi jednoduché športovať a neustále sa prekonávať, keď David nemusí robiť nič iné, nemá prácu a má dostatok voľného času. Mýlite sa.

David v súčasnosti pracuje ako technik na pohotovosti a v lete ako hasič v divočine v Britskej Kolumbii. V skutočnosti však nemusí. Túto cestu si vybral dobrovoľne, aj keď je finančne zabezpečený do konca života a v podstate „už nemusí robiť nič“. No i napriek tomu pokračuje v intenzívnom tréningu, v ktorom si pred sebou neustále kladie stále nové a nové náročné výzvy.

Dosť slušné na vojenského veterána, ultrabežca, spisovateľa, no nie?

Dôvody, pre ktoré sa ho oplatí sledovať

David Goggins má svoju osobnú web stránku, kde uvádza niekoľko základných informácií o svojej osobe, úspechoch a knihách. Taktiež si môžete kúpiť jeho merch či zapojiť sa do športovo charitatívnej výzvy 4x4x48. Tá spočíva v tom, že buď bežite alebo bickylujete po 4 míle každé 4 hodinu po dobu 48 hodín, pričom si vyberiete určitú charitatívnu organiáciu, ktorú podporíte.

Aktívny je predovšetkým na Instagrame a Facebooku, kde pravidelne pridáva krátke videá a príspevky. K svojim fanúšikom, ktorých má na Instagrame už viac ako 9 miliónov, sa prihovára cez motivačné a inšpiratívne odkazy.

Ako hosťa do svojich podcastových relácií si ho pozvali viaceré významné zahraničné osobnosti. Trikrát bol u Joe Rogana, #1080, #1212 a naposledy #1906. Chris Williamson ho vyspovedal vo svojom Modern Wisdom Podcaste, dvakrát bol u ultramaratónca Richa Rolla, v roku 2017 a 2019. Tom Bilyeu sa s ním rozprával v podcaste Impact Theory a za pozretie stoja aj rozhovory s Edom Mylettom a Robom More-om.

Všetky uvedené rozhovory odporúčam každému, kto si chce urobiť komplexnejší, hlbší a lepší obraz o tom, kto je David Goggins a aké sú jeho postoje a názory. Povedal by som, že tieto rozhovory sú akási predĺžená verzia jeho kníh s audiovizuálnym presahom.

Jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa ho oplatí sledovať, je ten, že David Goggins celý život prekonáva sám seba tým, že kladie pred sebou stále nové a nové výzvy. Motivuje každého, aby sa stal lepším človekom.

David Goggins pri behu.
David Goggins pri behu.

V jednom rozhovore s youtuberom Tomom Bilyeuom povedal: „Trénujem svoju myseľ, svoje telo a svojho ducha, aby to všetko spolu bolo jedno a aby som zvládol všetko, čo mi život pripraví.

„Pretože život, ktorý som žil, na mňa hodil veľa. A ak na to nie ste fyzicky a psychicky pripravení, jednoducho sa zrútite. A to nie je dobré pre nikoho.“  

Recenzia na knihu – Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí)

David Goggins - Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí) Obálka knihy a recenzia.
David Goggins – Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí). (Zdroj: vydavateľstvo Motýľ)

Na úvod musím poznamenať, že som veľkým fanúšikom Davida Gogginsa. Z toho dôvodu je táto knižná recenzia pomerne subjektívna.

Knihu som čítal v originálnom anglickom jazyku pred pár mesiacmi, pričom aktuálne v čase písania tohto článku ju mám rozčítanú po druhýkrát.

Nič ma nezlomí je kniha, ktorá vás zmení.

David Goggins v nej opisuje svoj príbeh obyčajného chlapca ktorý bojuje s nadváhou, rasovými predsudkami, chudobou, komplikovaným detstvom a rodinnou situáciou.

Jeho príbeh je fascinujúci a často budete mať pri čítaní pocit, akoby to nebola realita, ale fikcia. 

V čom je jeho KNIHA výnimočná a v čom sa odlišuje od väčšiny motivačnej literatúry, je fakt, že David sa na nič nehrá. Je surovo a tvrdo úprimný k sebe samému a k svojim chybám. Priznáva, aký bol lenivý a ako hľadal výhovorky pre svoje zlyhania. Pasoval sa so svojimi neistotami a strachami. A to je niečo, s čím sa dokážeme stotožniť my všetci.

Pretože, povedzme si pravdu, kto sa z času na čas nevyhovára, nie je lenivý a nemá z ničoho strach?

Všetko sa zmenilo v momente, keď si raz pozrel dokument o základom výcviku vojenských špeciálnych jednotiek Navy SEALs.

Za tri mesiace schudol neuveriteľných 49 kilogramov, absolvoval 3x pekelný týždeň (Z angl. Hell Week) a na tretikrát sa mu podaril urobiť jeden z najťažších vojenských výcvikov na svete. Stal sa elitným vojakom. Začal behávať ultramaratóny ešte predtým než absolvoval klasický maratón. Zmenil seba, svoj mindset a vytvoril si mentalitu „Nič ma nezlomí„.

Namiesto toho, aby sa uspokojil, absolvoval ďalšie dva elitné vojenské výcviky a neustále si v priebehu života kladie nové výzvy. Nehľadú slávu či peniaze, pominuteľný úspech alebo uznanie. Ako sám tvrdí, jeho cieľom je vnútorné naplnenie a pocit víťazstva nad sebou samým. A jediný spôsobom ako takéto naplnenie dosiahnúť, je ísť do boja so sebou samým.

V knihe opisuje niekoľko zaujímavých pravidel, vďaka ktorým sa mu podarilo dosiahnúť niekoľko významných úspechov. Aké sú tieto pravidlá? Jedným z nich je „pravidlo 40%„. Podľa tohto pravidla zvyčajne väčšina ľudí využíva len 40% svojho skutočného potenciálu. Cez priamy jazyk s častými vulgarizmami vytvára pocit, že je vojenský veliteľ a kričí (často vo svojich videách), aby vás prebudil a vyzval na súboj vašu vôľu a odhodlanie.

Veľká časť knihy sa sústreďuje na jeho osobné životné boje a profesionálne neúspechy, ktoré napriek všetkému dokázal pretransformovať na osobné víťazstvo. David Goggins vo svojom príbehu ukazuje človeka, ktorý pršiel mnohými vzostupmi a pádmi, kým našiel úspech. Čo je však najdôležitejšie je to, že bol vždy k sebe brutálne úprimný a nikdy sa neuspokojil s tým, čo dosiahol.

Celkový dojem z knihy bol pre mňa ako aktívneho športovca vynikajúci. Na druhej strane, väčšina ľudi, ktorí nemajú vybudovaný určitý športový základ, sa môže zdať, že David zaplatil privysokú cenu za to všetko, čo dosiahol. Jeho mentalita, šialene tvrdá pracovná morálka a odhodlanie mu umožnili dosiahnúť neuveriteľné veci. Musel priniesť častokrát rôzne fyzické obete na úkor svojho zdravia, ktoré u väčšiny „obyčajných ľudí“ nebudú mať pochopenie.

Vďaka pomerne vecnému a jednoduchému štýlu rozprávania sa číta veľmi ľahko. Pri čítaní bolo pre mňa prekvapujúce ako neskúsený prvoautor dokázal tak jednoducho a zároveň zaujímavo podať svoj vlastný pribeh. Aj z týchto dôvodov ju radím do kategórie kníh, ktoré zhltnete na jeden hlt, resp. jedno prečítanie.

David Goggins bežiaci ultra beh.
David Goggins bežiaci ultra beh.

Kde si môžete zakúpiť Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí)

Aktuálne existujú tri verzie jeho prvej knihy.

Originálna verzia s vulgarizmami, čistá verzia bez nadávok a audio kniha s doplňujúcimi komentármi. Na našom knižnom trhu nedávno vyšlo slovenské vydanie, ktoré malo na starosti vydavateľstvo Motýľ.

Knihu si teda môžete zakúpiť aj v slovenskom jazyku napríklad cez Megaknihy v úžasnej zľave.

V prípade, ak máte záujem o e-book v angličtine, taktiež si ju môžete zakúpiť cez Martinus na tomto odkaze. Fyzickú originálnu verziu s vulgarizmami ponúka obchod Megaknihy.sk. Čistú verziu nájdete v obchode Enbook.sk. A audioknihu s vynikajúcimi doplňujúcimi komentármi, ktoré vyznievajú ako podcast si môžete zakúpiť cez Amazon.

Recenzia na knihu Never Finished:

David Goggins - Never Finished.
David Goggins – Never Finished.

Na knihu som sa neuveriteľne tešil.

Vyšla v minulom roku v decembri a ihneď som si zakúpil online e-book cez Amazon. Po vydaní sa veľmi rýchlo dostala na najvyššie priečky v rebríčkoch predávaných kníh v USA.

Never Finished je inšpiratívna kniha, ktorá do detailov opisuje Gogginsovu mentalitu o tom, ako tvrdá práca v živote nikdy nekončí. Nájdete v nej 8 originálnych spôsobov myslenia, vďaka ktorým môžete prekonať rôzne prekážky a že zdanlivé hranice sú častokrát len začiatkom.

David nám tak ukazuje prostreníctvom svojich osobných príbehov a skúsenosti unikátny pohľad do jeho športového sveta A života plného nekončiacich výziev. Formát knihy je podobný tomu ako v prvej knihe, avšak David poskytuje skôr všeobecnejšie odporúčania ako konkrétne rady.

Je kombináciou dvoch typov príbehov. Opisuje udalosti, ktoré zamlčal alebo nevypovedal v jeho prvej knihe a zdieľa svoje skúsenosti, ktoré sa stali po vydaní tejto knihy v rozmedzí rokov od 2018 až 2022.

Podrobne rozpráva o tom, ako sa stal mäkkým, keď veci vyzerali dobre a čo je najdôležitejšie – ako sa stať opäť necivilizovaným divochom, ktorý je hladný po nikdy nekončiacom sebazdokonaľovaní. David akcentuj tvrdý postoj – „stay hard“, pretože vždy existujúe nová výzva, ktorej treba čeliť a do konca života budeme stáť pred rôznymi prekážkami, ktoré budeme musieť prekonať.

Podobne ako prvý diel aj v druhej knihe Goggins fascinujúcim spôsobom, ktorý vás chytí a už nepustí opisuje svoj spôsob dosahovania tých najnáročnejších cieľov. Najmä tých športových. Ale nájdu sa aj iné. Zo života a také, s ktorými sa stotožnia všetci.

Napríklad skúsenosť na americkom knižnom trhu pri vydaní svojej prvej knihy ako autor a zároveň vydavateľ. Opisuje úskalia, ktorým musel čeliť. Pre jeho prvú knihu nevideli potenciálne publikum. Dnes je z nej bestseller, ktorý sa dostal aj na náš trh.

Celkový štýl čítania je podobný prvej knihe. Je autoritatívny, priamočiary a drsný. Nebude fungovať na každého. Pravdepodobne sa s ním stotožnia ľudia, ktorí sú veľmi súťaživí a vykonávajú aktívne určitý šport. Zároveň je však úprimný, unikátny a inšpiratívny. Na druhej strane, z jeho osobných príbehov a hodnotných lekcií si môže zobrať niečo inšpiratívne do svojho života takmer každý.

Goggins čitateľom ukazuje, že so sebadisciplínou a správnym myslením je možné všetko. Táto kniha prinúti čitateľov zamyslieť sa nad svojím životom a položiť si otázku, či robia všetko, čo môžu, aby dosiahli svoje ciele. Ak hľadáte knihu, ktorá by pre vás bola výzvou a posunula vás k tomu, aby ste sa stali svojím najlepším ja, kniha Never Finished od Davida Gogginsa je výbornou voľbou.

Taktiež si môžete zakúpiť audio knihu. Hlavným rozprávačom je Adam, ktorý sa zhovára s Davidom Gogginsom a vytvárajú spolu akýsi rozhovor, resp. podcast v knihe s dodatočnými príbehmi. Tento formát funguje skvele a počúvať knižku môžete aj napríklad pri behaní, z čoho vám vznikne unikátny zážitok.

Kde si môžete zakúpiť knihu Never Finished

Originálnu fyzickú verziu s vulgarizmami, ale aj bez nájdete na Enbook.sk. Elektronickú verziu a audio knihu si môžete zakúpiť cez Amazon.

Moje pocity, názory a celkové odporúčanie

Bez ohľadu na to, akú profesiu vykonávate alebo v akej životnej fáze sa nachádzate, určite si prečítajte minimálne jeho prvotinu Cant´Hurt Me – Nič ma nezlomí. Ide o skvelú autobiografiu, ktorú zhltnete na jedno prečítanie.

Kniha vám ukáže spôsoby a konkrétne praktické „tipy“ ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a presadiť sa v každodených životných výzvach bez ohľadu na vaše povolanie a záujmy. Spolu s množstvom príkladov a osobných skúseností vám ukáže ako pracovať na svojej mentálnej odolnosti a využiť utrpenie vo svoj prospech na to, by ste dosiahli akékoľvek ciele, ktoré si zaumienite.

Napriek tomu, že sa kniha sústreďuje na Gogginsové osobné a najmä športové úspechy, jej hlboký príbeh má presah aj do iných životných oblastí, s ktorými sa stretáva väčšina ľudí vo svojich životoch. A to najmä preto, že David vyzdvihuje najmä dôležitosť tvrdej práce, vytvralosti či neustále opakovania v zmysle sebazdokonaľovania sa.

Moje hodnotenie knihy Nič ma nezlomí je 5/5*.

Never Finished 

Narozdiel od prvej knihy sa Never Finished zameriava na spôsoby cez osobné výpovede, športové a fyzické výzvy ale aj emocionálne príbehy o tom, ako čeliť nepriazni osudu a zostať „necvilizovaný“. David zdôrazňuje dôležitosť neustáleho rastu a sebazdokonaľovanie, ktoré nikdy nekončia.

Kniha má rovnaký spád ako jednotka a prečítate ju taktiež na jeden hlt. Je vhodný pre všetkých ľudí, ktorí si stanovujú ciele a majú ambície to v živote niekam todiahnúť. Zároveň môže byť pre menej ambcióznych takzvaným novým pohľadom, ako sa dajú robiť veci v živote inak – s veľkou mierou zanietenosti, vytrvalosti a v konečnom dôsledku s Gogginsovou filozofiou „never finished“.

Kniha Never Finished je pripomienkou toho, že cesta k sebazdokonaľovaniu je nepretržitý proces, ktorý nikdy nekončí a že všetci sme schopní výnimočných vecí, ak sme ochotní posúvať svoje hranice.

Moje hodnotenie knihy Never Finished je 4,5/5*.

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu