Equalizer 3: Posledná kapitola – Denzel opäť valcuje a ničí taliansku mafiu (Recenzia na film) 

Na CŠFD.cz má zatiaľ hodnotenie 76 % a na IMDb.com 7.1/10.

Dvojnásobný držiteľ Oscara Denzel Washingnton sa vracia na filmové plátna do kín s jeho posledným dielom Equalizer 3: Posledná kapitola.

V rozlúčkovom masakri sa sa opäť ukazuje ako atypický hrdina proti zlu, ktorý rutinérsky zabije každého zloducha, kto mu stojí v ceste. Tentokrát sa postaví talianskej mafii, aby zachránil obyvateľov prímorského mestečka. A našiel konečne vytúžený pokoj.

V poslednom dieli tak máme možnosť vidieť na konci leta krásne scenérie Talianska v kombinácií s násilým a chladnokrvným vraždením, na ktoré sme zvyknutí s predchádzajúcich dvoch filmov. A veru, máme sa na čo tešiť.

V tejto recenzii sa dozviete:

  • či sa oplatí zájsť do kina na posledný diel trilógie Equalizera,
  • v čom sa líši posledný diel od ostatných dvoch,
  • prečo ako film Equalizer 3: Posledná kapitola stále funguje,
  • čo sa mi najviac páčilo a nepáčilo na príbehu,
  • moje hodnotenie a celkové odporúčanie.

Oplatí sa vidieť Equalizera 3 v kine? 

V skratke, určite áno.

Ak sa vám páčila jednotka alebo dvoja, určite sa vám bude páčiť aj Equalizer 3. Tredí diel je síce trochu iný vo viacerých aspektoch, stále však funguje svojou surovou a brutálnou atmosférou vďaka geniálnemu Denzelovi a jeho charizme.

Jeho štýl je iný ako napríklad štýl Johna Wicka. Na prvý pohľad obyčajný senior v pokročilom veku, bez vypracovanej postavy, ktorý západne do davu a stratí sa. Povedali by ste o ňom, že dokáže zvalcovať takpovediac každého? Oba tieto akčné série majú spoločné to, že fungujú práve vďaka hlavnej postave, ktorá predstavuje akýsi archetyp nezničiteľného hrdinu, ktorý bojuje proti zlu a ochraňuje nevinných.

Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.
Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.

Aj v treťom dieli dostanete to, na čo ste zvyknutí a čo skvele fungovalo v predchádzajúcich dvoch filmoch.

Elegantná réžia, komorne plynúci dej a precízna krvavá akcia kombinovaná s Washingtonovou schopnosťou upútať divákovu pozornosť výlučne pokojným pohľadom, ktorý ohlušuje každé ticho či strach nepriateľa.

Režisér Fuqua stereotypne vykresľuje rímskokatolícke prostredie Talianska s barokovými prkvami a vyzobrazením Panny Márie, ktoré dokonaluje umocňuje prežívanie hlavného hrdinu, ktorý hľadá (svätý) pokoj a zároveň rozhrešenie, ktoré sa mu nedarí získať.

Equalizer 3: Posledná kapitola nie je len akčný film. V poslednom dieli dostanete takmer hororovú nálož pretkanú s prvkami poriadne vybičovaného thrilleru. Vďaka originalite, gradujúcej vynaliezavosti a výbornému námetu osvieženým novým prostredím, ktorý je v podstate rovnaký ako predtým, ide stále o kvalitný akčný film s jedným z najlepších hercov súčasnej generácie.

V čom sa Posledná kapitola líši od ostatných dvoch filmov? 

Pozitívne stranky:

Jednou z hlavných pozitívnych stránok tretieho dielu je to, že i napriek pomerne jednoduchému príbehu, dokázal režisér Fuqua vytvoriť nové, originálne akčné scérny, ktoré výborne fungujú a zároveň ukazujú hlavného hrdinu v inom svetle.

Vo filme môžeme pozorovať ako je po prvýkrát zraniteľný. Do určitej miery uvidíme aj iné stránky osobnosti hlavného hrdinu, ktoré sme doteraz nemali možnosť vidieť. Je osviežujúce a pre samotné zakončenie trilógie výborné, že v treťom dieli vidno určitý posun niele v samotnom príbehu, ale aj vo vývoji postáv, dokonca aj u vedľajších či stále originálnom vizuálnom spracovaní, ktoré opäť dostalo nový rozmer.

Je ešte viac zameraný na detaily a do každej akčnej scény vnáša svoj unikátny drsný štýl. Zábery sú premyslene vystavené a prostredie krásne zapadá do optiky celého príbehu ako takpovediac ďalšia postava.

Negatívne stránky: 

Za dôležité negatívnu stránku filmu považujem absenciu charizmaticého a silného hlavného záporaka. Napríklad takého, aký bol v prvom dieli. Všetky záporné postavy akosi strácajú hlbší zmysel a v boji proti McCallovi pôsobia doslova komicky až bezradne. Akoby Fuqua stratil schopnosť vytvoriť prvotriedneho zabijaka, ktorý by ustál aspoň jedno kolo v ringu s nezničiteľným géniusom.

Negatívom je tiež slabší dej, ktorý postráda uveriteľný hlbší zmysel. Porovnávam ho najmä s jednotkou. On tam to určitej miery aj je, ale ako divák som mu príliš neuveril. Rovnako ako v prípade druhého dielu, aj v treťom síce nájdeme perfektné precízne zábery kombinované s majstrovstvom hereckého umenia Denzela, lenže akosi to v príbehu celé, ako sa hovorí, „neklikne“. A niečo tomu chýba.

To niečo môže byť práve nie úplne premyslený scenár, ktorý sa tvári, že ma hlbší zmysel, ale v konečnom dôsledku sa minie cieľu.

Prečo ako film Equalizer 3: Posledná kapitola stále funguje

Aj napriek negatívnym stránkam a je ich dosť, Equalizer 3: Posledná kapitola ako celok funguje. A ide o dôstojné ukončenie akčnej trilógie s prvkami thrilleru a miestami až hororu.

Herecká genialita a one man show Denzela Washingtona je filmový zážitok sám o sebe. V kombinácii s vynikajúcou režiou a skvelým námetom je tento akčný drsňak filmom, ktorý sa tak často na filmových plátnach nevyskytujú. S výnimkou jedinečného Johna Wicka.

Bohužiaľ, scenár mohol byť oveľa kvalitnejší. Je to najväčšia slabina celého fimu a práve kvôli slabému scenáru je Equalizer 3: Posledná kapitola len priemerným filmom, na ktorý po pár dňoch zabudnete, pretože z nostalgie bude spomínať na jednotku.

Napriek tomu a všetkým ostatným negatívam, nič lepšie v kine aktuálne na poli akčných filmov nenájdete.

Moje hodnotenie a celkové odporúčanie

Denzel Washington je odzačiatku Poslednej kapitoly nezničiteľným hrdinom, aj keď miestami to tak nevyzerá. V podstate za celý film sa o ňho až na jeden moment nebudete báť a to trochu uberá na uveriteľnosti príbehu.

Vždy totiž všetko zvládne so stoickým pokojom bez toho aby sa zapotil a zabije každého typickým spôsobom jemu vlastným, ktorý vás však v tomto dieli zatlačí do sedačky. Toto síce už poznáme z predchádzajúcich dvoch dielov, lenže to v nich pôsobilo o čosi viac uveriteľnejšie.

Napriek tomu, že Equalizer 3 má svoje slabšie stránky, stále je to uspokojujúci akčný thriller s hororovými prvkami osviežený prímorským prostredím a originálnymi vizuálnymi vychytávkami, ktoré iné filmy nemajú. Síce ide o pravdepodobne najslabšiu časť celej série, ostatne ako to už býva so všetkými pokračovaniami, stále ide o kvalitný film pri ktorom sa nudiť nebudete a v kine prežijete miestami poriadny akčný masaker.

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu