Úvod Blog

Muž, ktorý s dierou v srdci zabehol 386 kilometrov po horách. 😲 Recenzia na jeho knihy.

0
David_Goggins_pre_seal_after_seal
David_Goggins_pre_seal_after_seal

Muž, ktorý s dierou v srdci zabehol 386 kilometrov po horách. Recenzia na jeho knihy Nič ma nezlomí a Never Finished

Prečo je David Goggins iný? A ako sa stal tým, kým je dnes? 

Ako zvyčajne som sa rozhodol, keď narazím na niekoho zaujímavého, že su urobím hlbší prieskum a pozriem sa na to, kto sa skrýva za týmto mne neznámym menom a čo všetko má za sebou.

Čím to je, že David Goggins s viac ako 9 miliónmi sledovateľov je tak obrovskou inšpiráciou pre ľudí po celom svete? Čo ho robí výnimočným? Prečo sa jeho knihy stalí svetovými bestsellermi? Vďaka čomu sa stal úspešným a čo robí inak, než väčšina vojenských veteránov, atlétov, bežcov?

Ako dosiahol tak extrémne úspechy v bežeckých pretekoch a ako prekonal samého seba? 

V tejto recenzii sa dozviete: 

 • kto je David Goggins,
 • dôvody, pre ktoré sa ho oplatí sledovať na sociálnych sieťach,
 • o recenzii jeho prvotiny Cant´Hurt Me – Nič ma nezlomí (aj v slovenskom jazyku),
 • recenziu jeho druhej knihy Never Finished,
 • moje pocity, názory po prečítaní týchto dvoch kníh a celkové odporúčanie.

Kto je David Goggins?

David Goggins je vyslúžilý veterán elitných špeciálnych jednotiek Navy SEALs, ľahkej pechoty Army Rangers a aj taktických jednotiek vzdušných síl Air Force Tactical Air Controller ako jediný človek v dejinách. Je držiteľom dnes už prekonaného svetového rekordu v zdvihoch na hrazde. Za 17 hodín ich urobil až neuveriteľných 4 030!

Okrem toho je niekoľkonásobným víťazom rôznych ultramaratónskych pretekoch. Napríklad v extrémnom ultramaratóne Moab 240 s dĺžkou 386 km skončil druhý! Jeho športové úspechy sú viac než dychvyrážajúce. Má za sebou viac než 70 súťažných pretekov a pravidelne sa umiestňuje na popredných priečkach.

David nebol odjakživa „Najzdatnejší muž na svete“ ako ho označil časopis Outside.

V detstve to vôbec nemal jednoduché. Odmalička bol psychicky i fyzicky týraný jeho otcom, ktorý bol alkoholik a násilník. Neskôr trpel nadváhou, v mladosti vážil 136 kilogramov.

Všetko sa u neho zmenilo v momente, keď si raz pozrel dokument o základnom výcviku amerických špeciálnych jednotiek Navy SEALs. Ten ho tak nabudil, že sa k nim rozhodol prihlásiť. Aby ho prijali, za tri mesiace schudol neuveriteľných 49 kg. Lenže stať sa príslušníkov tejto elitnej jednotky nie je také jednoduché. David trikrát absolvoval tzv. pekelný týždeň (po angl. Hell Week) za jeden kalendárny rok, ktorý je často označovaný ako najtvrdší tréning v rámci všetkých vojenských výcvikov na svete.

David Goggins keď mal 139 kilogramov.
David Goggins keď mal 139 kilogramov.

Je tiež spisovateľom, vyhľadávaným rečníkom, ktorý cestuje po celom svete a zdieľa svoju filozofiu o tom, ako ovľádnuť svoj myseľ.

Hovoríte si, že je to asi jednoduché športovať a neustále sa prekonávať, keď David nemusí robiť nič iné, nemá prácu a má dostatok voľného času. Mýlite sa.

David v súčasnosti pracuje ako technik na pohotovosti a v lete ako hasič v divočine v Britskej Kolumbii. V skutočnosti však nemusí. Túto cestu si vybral dobrovoľne, aj keď je finančne zabezpečený do konca života a v podstate „už nemusí robiť nič“. No i napriek tomu pokračuje v intenzívnom tréningu, v ktorom si pred sebou neustále kladie stále nové a nové náročné výzvy.

Dosť slušné na vojenského veterána, ultrabežca, spisovateľa, no nie?

Dôvody, pre ktoré sa ho oplatí sledovať

David Goggins má svoju osobnú web stránku, kde uvádza niekoľko základných informácií o svojej osobe, úspechoch a knihách. Taktiež si môžete kúpiť jeho merch či zapojiť sa do športovo charitatívnej výzvy 4x4x48. Tá spočíva v tom, že buď bežite alebo bickylujete po 4 míle každé 4 hodinu po dobu 48 hodín, pričom si vyberiete určitú charitatívnu organiáciu, ktorú podporíte.

Aktívny je predovšetkým na Instagrame a Facebooku, kde pravidelne pridáva krátke videá a príspevky. K svojim fanúšikom, ktorých má na Instagrame už viac ako 9 miliónov, sa prihovára cez motivačné a inšpiratívne odkazy.

Ako hosťa do svojich podcastových relácií si ho pozvali viaceré významné zahraničné osobnosti. Trikrát bol u Joe Rogana, #1080, #1212 a naposledy #1906. Chris Williamson ho vyspovedal vo svojom Modern Wisdom Podcaste, dvakrát bol u ultramaratónca Richa Rolla, v roku 2017 a 2019. Tom Bilyeu sa s ním rozprával v podcaste Impact Theory a za pozretie stoja aj rozhovory s Edom Mylettom a Robom More-om.

Všetky uvedené rozhovory odporúčam každému, kto si chce urobiť komplexnejší, hlbší a lepší obraz o tom, kto je David Goggins a aké sú jeho postoje a názory. Povedal by som, že tieto rozhovory sú akási predĺžená verzia jeho kníh s audiovizuálnym presahom.

Jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa ho oplatí sledovať, je ten, že David Goggins celý život prekonáva sám seba tým, že kladie pred sebou stále nové a nové výzvy. Motivuje každého, aby sa stal lepším človekom.

David Goggins pri behu.
David Goggins pri behu.

V jednom rozhovore s youtuberom Tomom Bilyeuom povedal: „Trénujem svoju myseľ, svoje telo a svojho ducha, aby to všetko spolu bolo jedno a aby som zvládol všetko, čo mi život pripraví.

„Pretože život, ktorý som žil, na mňa hodil veľa. A ak na to nie ste fyzicky a psychicky pripravení, jednoducho sa zrútite. A to nie je dobré pre nikoho.“  

Recenzia na knihu – Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí)

David Goggins - Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí) Obálka knihy a recenzia.
David Goggins – Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí). (Zdroj: vydavateľstvo Motýľ)

Na úvod musím poznamenať, že som veľkým fanúšikom Davida Gogginsa. Z toho dôvodu je táto knižná recenzia pomerne subjektívna.

Knihu som čítal v originálnom anglickom jazyku pred pár mesiacmi, pričom aktuálne v čase písania tohto článku ju mám rozčítanú po druhýkrát.

Nič ma nezlomí je kniha, ktorá vás zmení.

David Goggins v nej opisuje svoj príbeh obyčajného chlapca ktorý bojuje s nadváhou, rasovými predsudkami, chudobou, komplikovaným detstvom a rodinnou situáciou.

Jeho príbeh je fascinujúci a často budete mať pri čítaní pocit, akoby to nebola realita, ale fikcia. 

V čom je jeho KNIHA výnimočná a v čom sa odlišuje od väčšiny motivačnej literatúry, je fakt, že David sa na nič nehrá. Je surovo a tvrdo úprimný k sebe samému a k svojim chybám. Priznáva, aký bol lenivý a ako hľadal výhovorky pre svoje zlyhania. Pasoval sa so svojimi neistotami a strachami. A to je niečo, s čím sa dokážeme stotožniť my všetci.

Pretože, povedzme si pravdu, kto sa z času na čas nevyhovára, nie je lenivý a nemá z ničoho strach?

Všetko sa zmenilo v momente, keď si raz pozrel dokument o základom výcviku vojenských špeciálnych jednotiek Navy SEALs.

Za tri mesiace schudol neuveriteľných 49 kilogramov, absolvoval 3x pekelný týždeň (Z angl. Hell Week) a na tretikrát sa mu podaril urobiť jeden z najťažších vojenských výcvikov na svete. Stal sa elitným vojakom. Začal behávať ultramaratóny ešte predtým než absolvoval klasický maratón. Zmenil seba, svoj mindset a vytvoril si mentalitu „Nič ma nezlomí„.

Namiesto toho, aby sa uspokojil, absolvoval ďalšie dva elitné vojenské výcviky a neustále si v priebehu života kladie nové výzvy. Nehľadú slávu či peniaze, pominuteľný úspech alebo uznanie. Ako sám tvrdí, jeho cieľom je vnútorné naplnenie a pocit víťazstva nad sebou samým. A jediný spôsobom ako takéto naplnenie dosiahnúť, je ísť do boja so sebou samým.

V knihe opisuje niekoľko zaujímavých pravidel, vďaka ktorým sa mu podarilo dosiahnúť niekoľko významných úspechov. Aké sú tieto pravidlá? Jedným z nich je „pravidlo 40%„. Podľa tohto pravidla zvyčajne väčšina ľudí využíva len 40% svojho skutočného potenciálu. Cez priamy jazyk s častými vulgarizmami vytvára pocit, že je vojenský veliteľ a kričí (často vo svojich videách), aby vás prebudil a vyzval na súboj vašu vôľu a odhodlanie.

Veľká časť knihy sa sústreďuje na jeho osobné životné boje a profesionálne neúspechy, ktoré napriek všetkému dokázal pretransformovať na osobné víťazstvo. David Goggins vo svojom príbehu ukazuje človeka, ktorý pršiel mnohými vzostupmi a pádmi, kým našiel úspech. Čo je však najdôležitejšie je to, že bol vždy k sebe brutálne úprimný a nikdy sa neuspokojil s tým, čo dosiahol.

Celkový dojem z knihy bol pre mňa ako aktívneho športovca vynikajúci. Na druhej strane, väčšina ľudi, ktorí nemajú vybudovaný určitý športový základ, sa môže zdať, že David zaplatil privysokú cenu za to všetko, čo dosiahol. Jeho mentalita, šialene tvrdá pracovná morálka a odhodlanie mu umožnili dosiahnúť neuveriteľné veci. Musel priniesť častokrát rôzne fyzické obete na úkor svojho zdravia, ktoré u väčšiny „obyčajných ľudí“ nebudú mať pochopenie.

Vďaka pomerne vecnému a jednoduchému štýlu rozprávania sa číta veľmi ľahko. Pri čítaní bolo pre mňa prekvapujúce ako neskúsený prvoautor dokázal tak jednoducho a zároveň zaujímavo podať svoj vlastný pribeh. Aj z týchto dôvodov ju radím do kategórie kníh, ktoré zhltnete na jeden hlt, resp. jedno prečítanie.

David Goggins bežiaci ultra beh.
David Goggins bežiaci ultra beh.

Kde si môžete zakúpiť Cant´Hurt Me (Nič ma nezlomí)

Aktuálne existujú tri verzie jeho prvej knihy.

Originálna verzia s vulgarizmami, čistá verzia bez nadávok a audio kniha s doplňujúcimi komentármi. Na našom knižnom trhu nedávno vyšlo slovenské vydanie, ktoré malo na starosti vydavateľstvo Motýľ.

Knihu si teda môžete zakúpiť aj v slovenskom jazyku napríklad cez Megaknihy v úžasnej zľave.

V prípade, ak máte záujem o e-book v angličtine, taktiež si ju môžete zakúpiť cez Martinus na tomto odkaze. Fyzickú originálnu verziu s vulgarizmami ponúka obchod Megaknihy.sk. Čistú verziu nájdete v obchode Enbook.sk. A audioknihu s vynikajúcimi doplňujúcimi komentármi, ktoré vyznievajú ako podcast si môžete zakúpiť cez Amazon.

Recenzia na knihu Never Finished:

David Goggins - Never Finished.
David Goggins – Never Finished.

Na knihu som sa neuveriteľne tešil.

Vyšla v minulom roku v decembri a ihneď som si zakúpil online e-book cez Amazon. Po vydaní sa veľmi rýchlo dostala na najvyššie priečky v rebríčkoch predávaných kníh v USA.

Never Finished je inšpiratívna kniha, ktorá do detailov opisuje Gogginsovu mentalitu o tom, ako tvrdá práca v živote nikdy nekončí. Nájdete v nej 8 originálnych spôsobov myslenia, vďaka ktorým môžete prekonať rôzne prekážky a že zdanlivé hranice sú častokrát len začiatkom.

David nám tak ukazuje prostreníctvom svojich osobných príbehov a skúsenosti unikátny pohľad do jeho športového sveta A života plného nekončiacich výziev. Formát knihy je podobný tomu ako v prvej knihe, avšak David poskytuje skôr všeobecnejšie odporúčania ako konkrétne rady.

Je kombináciou dvoch typov príbehov. Opisuje udalosti, ktoré zamlčal alebo nevypovedal v jeho prvej knihe a zdieľa svoje skúsenosti, ktoré sa stali po vydaní tejto knihy v rozmedzí rokov od 2018 až 2022.

Podrobne rozpráva o tom, ako sa stal mäkkým, keď veci vyzerali dobre a čo je najdôležitejšie – ako sa stať opäť necivilizovaným divochom, ktorý je hladný po nikdy nekončiacom sebazdokonaľovaní. David akcentuj tvrdý postoj – „stay hard“, pretože vždy existujúe nová výzva, ktorej treba čeliť a do konca života budeme stáť pred rôznymi prekážkami, ktoré budeme musieť prekonať.

Podobne ako prvý diel aj v druhej knihe Goggins fascinujúcim spôsobom, ktorý vás chytí a už nepustí opisuje svoj spôsob dosahovania tých najnáročnejších cieľov. Najmä tých športových. Ale nájdu sa aj iné. Zo života a také, s ktorými sa stotožnia všetci.

Napríklad skúsenosť na americkom knižnom trhu pri vydaní svojej prvej knihy ako autor a zároveň vydavateľ. Opisuje úskalia, ktorým musel čeliť. Pre jeho prvú knihu nevideli potenciálne publikum. Dnes je z nej bestseller, ktorý sa dostal aj na náš trh.

Celkový štýl čítania je podobný prvej knihe. Je autoritatívny, priamočiary a drsný. Nebude fungovať na každého. Pravdepodobne sa s ním stotožnia ľudia, ktorí sú veľmi súťaživí a vykonávajú aktívne určitý šport. Zároveň je však úprimný, unikátny a inšpiratívny. Na druhej strane, z jeho osobných príbehov a hodnotných lekcií si môže zobrať niečo inšpiratívne do svojho života takmer každý.

Goggins čitateľom ukazuje, že so sebadisciplínou a správnym myslením je možné všetko. Táto kniha prinúti čitateľov zamyslieť sa nad svojím životom a položiť si otázku, či robia všetko, čo môžu, aby dosiahli svoje ciele. Ak hľadáte knihu, ktorá by pre vás bola výzvou a posunula vás k tomu, aby ste sa stali svojím najlepším ja, kniha Never Finished od Davida Gogginsa je výbornou voľbou.

Taktiež si môžete zakúpiť audio knihu. Hlavným rozprávačom je Adam, ktorý sa zhovára s Davidom Gogginsom a vytvárajú spolu akýsi rozhovor, resp. podcast v knihe s dodatočnými príbehmi. Tento formát funguje skvele a počúvať knižku môžete aj napríklad pri behaní, z čoho vám vznikne unikátny zážitok.

Kde si môžete zakúpiť knihu Never Finished

Originálnu fyzickú verziu s vulgarizmami, ale aj bez nájdete na Enbook.sk. Elektronickú verziu a audio knihu si môžete zakúpiť cez Amazon.

Moje pocity, názory a celkové odporúčanie

Bez ohľadu na to, akú profesiu vykonávate alebo v akej životnej fáze sa nachádzate, určite si prečítajte minimálne jeho prvotinu Cant´Hurt Me – Nič ma nezlomí. Ide o skvelú autobiografiu, ktorú zhltnete na jedno prečítanie.

Kniha vám ukáže spôsoby a konkrétne praktické „tipy“ ako vystúpiť zo svojej komfortnej zóny a presadiť sa v každodených životných výzvach bez ohľadu na vaše povolanie a záujmy. Spolu s množstvom príkladov a osobných skúseností vám ukáže ako pracovať na svojej mentálnej odolnosti a využiť utrpenie vo svoj prospech na to, by ste dosiahli akékoľvek ciele, ktoré si zaumienite.

Napriek tomu, že sa kniha sústreďuje na Gogginsové osobné a najmä športové úspechy, jej hlboký príbeh má presah aj do iných životných oblastí, s ktorými sa stretáva väčšina ľudí vo svojich životoch. A to najmä preto, že David vyzdvihuje najmä dôležitosť tvrdej práce, vytvralosti či neustále opakovania v zmysle sebazdokonaľovania sa.

Moje hodnotenie knihy Nič ma nezlomí je 5/5*.

Never Finished 

Narozdiel od prvej knihy sa Never Finished zameriava na spôsoby cez osobné výpovede, športové a fyzické výzvy ale aj emocionálne príbehy o tom, ako čeliť nepriazni osudu a zostať „necvilizovaný“. David zdôrazňuje dôležitosť neustáleho rastu a sebazdokonaľovanie, ktoré nikdy nekončia.

Kniha má rovnaký spád ako jednotka a prečítate ju taktiež na jeden hlt. Je vhodný pre všetkých ľudí, ktorí si stanovujú ciele a majú ambície to v živote niekam todiahnúť. Zároveň môže byť pre menej ambcióznych takzvaným novým pohľadom, ako sa dajú robiť veci v živote inak – s veľkou mierou zanietenosti, vytrvalosti a v konečnom dôsledku s Gogginsovou filozofiou „never finished“.

Kniha Never Finished je pripomienkou toho, že cesta k sebazdokonaľovaniu je nepretržitý proces, ktorý nikdy nekončí a že všetci sme schopní výnimočných vecí, ak sme ochotní posúvať svoje hranice.

Moje hodnotenie knihy Never Finished je 4,5/5*.

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

Equalizer 3: Posledná kapitola – Denzel opäť valcuje a ničí taliansku mafiu (Recenzia na film) 

0
Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.
Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.

Equalizer 3: Posledná kapitola – Denzel opäť valcuje a ničí taliansku mafiu (Recenzia na film) 

Na CŠFD.cz má zatiaľ hodnotenie 76 % a na IMDb.com 7.1/10.

Dvojnásobný držiteľ Oscara Denzel Washingnton sa vracia na filmové plátna do kín s jeho posledným dielom Equalizer 3: Posledná kapitola.

V rozlúčkovom masakri sa sa opäť ukazuje ako atypický hrdina proti zlu, ktorý rutinérsky zabije každého zloducha, kto mu stojí v ceste. Tentokrát sa postaví talianskej mafii, aby zachránil obyvateľov prímorského mestečka. A našiel konečne vytúžený pokoj.

V poslednom dieli tak máme možnosť vidieť na konci leta krásne scenérie Talianska v kombinácií s násilým a chladnokrvným vraždením, na ktoré sme zvyknutí s predchádzajúcich dvoch filmov. A veru, máme sa na čo tešiť.

V tejto recenzii sa dozviete:

 • či sa oplatí zájsť do kina na posledný diel trilógie Equalizera,
 • v čom sa líši posledný diel od ostatných dvoch,
 • prečo ako film Equalizer 3: Posledná kapitola stále funguje,
 • čo sa mi najviac páčilo a nepáčilo na príbehu,
 • moje hodnotenie a celkové odporúčanie.

Oplatí sa vidieť Equalizera 3 v kine? 

V skratke, určite áno.

Ak sa vám páčila jednotka alebo dvoja, určite sa vám bude páčiť aj Equalizer 3. Tredí diel je síce trochu iný vo viacerých aspektoch, stále však funguje svojou surovou a brutálnou atmosférou vďaka geniálnemu Denzelovi a jeho charizme.

Jeho štýl je iný ako napríklad štýl Johna Wicka. Na prvý pohľad obyčajný senior v pokročilom veku, bez vypracovanej postavy, ktorý západne do davu a stratí sa. Povedali by ste o ňom, že dokáže zvalcovať takpovediac každého? Oba tieto akčné série majú spoločné to, že fungujú práve vďaka hlavnej postave, ktorá predstavuje akýsi archetyp nezničiteľného hrdinu, ktorý bojuje proti zlu a ochraňuje nevinných.

Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.
Equalizer 3: Posledná kapitola, recenzia na film.

Aj v treťom dieli dostanete to, na čo ste zvyknutí a čo skvele fungovalo v predchádzajúcich dvoch filmoch.

Elegantná réžia, komorne plynúci dej a precízna krvavá akcia kombinovaná s Washingtonovou schopnosťou upútať divákovu pozornosť výlučne pokojným pohľadom, ktorý ohlušuje každé ticho či strach nepriateľa.

Režisér Fuqua stereotypne vykresľuje rímskokatolícke prostredie Talianska s barokovými prkvami a vyzobrazením Panny Márie, ktoré dokonaluje umocňuje prežívanie hlavného hrdinu, ktorý hľadá (svätý) pokoj a zároveň rozhrešenie, ktoré sa mu nedarí získať.

Equalizer 3: Posledná kapitola nie je len akčný film. V poslednom dieli dostanete takmer hororovú nálož pretkanú s prvkami poriadne vybičovaného thrilleru. Vďaka originalite, gradujúcej vynaliezavosti a výbornému námetu osvieženým novým prostredím, ktorý je v podstate rovnaký ako predtým, ide stále o kvalitný akčný film s jedným z najlepších hercov súčasnej generácie.

V čom sa Posledná kapitola líši od ostatných dvoch filmov? 

Pozitívne stranky:

Jednou z hlavných pozitívnych stránok tretieho dielu je to, že i napriek pomerne jednoduchému príbehu, dokázal režisér Fuqua vytvoriť nové, originálne akčné scérny, ktoré výborne fungujú a zároveň ukazujú hlavného hrdinu v inom svetle.

Vo filme môžeme pozorovať ako je po prvýkrát zraniteľný. Do určitej miery uvidíme aj iné stránky osobnosti hlavného hrdinu, ktoré sme doteraz nemali možnosť vidieť. Je osviežujúce a pre samotné zakončenie trilógie výborné, že v treťom dieli vidno určitý posun niele v samotnom príbehu, ale aj vo vývoji postáv, dokonca aj u vedľajších či stále originálnom vizuálnom spracovaní, ktoré opäť dostalo nový rozmer.

Je ešte viac zameraný na detaily a do každej akčnej scény vnáša svoj unikátny drsný štýl. Zábery sú premyslene vystavené a prostredie krásne zapadá do optiky celého príbehu ako takpovediac ďalšia postava.

Negatívne stránky: 

Za dôležité negatívnu stránku filmu považujem absenciu charizmaticého a silného hlavného záporaka. Napríklad takého, aký bol v prvom dieli. Všetky záporné postavy akosi strácajú hlbší zmysel a v boji proti McCallovi pôsobia doslova komicky až bezradne. Akoby Fuqua stratil schopnosť vytvoriť prvotriedneho zabijaka, ktorý by ustál aspoň jedno kolo v ringu s nezničiteľným géniusom.

Negatívom je tiež slabší dej, ktorý postráda uveriteľný hlbší zmysel. Porovnávam ho najmä s jednotkou. On tam to určitej miery aj je, ale ako divák som mu príliš neuveril. Rovnako ako v prípade druhého dielu, aj v treťom síce nájdeme perfektné precízne zábery kombinované s majstrovstvom hereckého umenia Denzela, lenže akosi to v príbehu celé, ako sa hovorí, „neklikne“. A niečo tomu chýba.

To niečo môže byť práve nie úplne premyslený scenár, ktorý sa tvári, že ma hlbší zmysel, ale v konečnom dôsledku sa minie cieľu.

Prečo ako film Equalizer 3: Posledná kapitola stále funguje

Aj napriek negatívnym stránkam a je ich dosť, Equalizer 3: Posledná kapitola ako celok funguje. A ide o dôstojné ukončenie akčnej trilógie s prvkami thrilleru a miestami až hororu.

Herecká genialita a one man show Denzela Washingtona je filmový zážitok sám o sebe. V kombinácii s vynikajúcou režiou a skvelým námetom je tento akčný drsňak filmom, ktorý sa tak často na filmových plátnach nevyskytujú. S výnimkou jedinečného Johna Wicka.

Bohužiaľ, scenár mohol byť oveľa kvalitnejší. Je to najväčšia slabina celého fimu a práve kvôli slabému scenáru je Equalizer 3: Posledná kapitola len priemerným filmom, na ktorý po pár dňoch zabudnete, pretože z nostalgie bude spomínať na jednotku.

Napriek tomu a všetkým ostatným negatívam, nič lepšie v kine aktuálne na poli akčných filmov nenájdete.

Moje hodnotenie a celkové odporúčanie

Denzel Washington je odzačiatku Poslednej kapitoly nezničiteľným hrdinom, aj keď miestami to tak nevyzerá. V podstate za celý film sa o ňho až na jeden moment nebudete báť a to trochu uberá na uveriteľnosti príbehu.

Vždy totiž všetko zvládne so stoickým pokojom bez toho aby sa zapotil a zabije každého typickým spôsobom jemu vlastným, ktorý vás však v tomto dieli zatlačí do sedačky. Toto síce už poznáme z predchádzajúcich dvoch dielov, lenže to v nich pôsobilo o čosi viac uveriteľnejšie.

Napriek tomu, že Equalizer 3 má svoje slabšie stránky, stále je to uspokojujúci akčný thriller s hororovými prvkami osviežený prímorským prostredím a originálnymi vizuálnymi vychytávkami, ktoré iné filmy nemajú. Síce ide o pravdepodobne najslabšiu časť celej série, ostatne ako to už býva so všetkými pokračovaniami, stále ide o kvalitný film pri ktorom sa nudiť nebudete a v kine prežijete miestami poriadny akčný masaker.

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

Ako sledovať zápasy Realu Madrid naživo? 🤔 

0
Ako sledovať zápasy Realu Madrid naživo v televízií a cez internet zadarmo?
Ako sledovať zápasy Realu Madrid naživo v televízií a cez internet zadarmo?

Ako sledovať zápasy Realu Madrid naživo?

Chcete sledovať futbalové zápasy Realu Madrid v priamom prenose, ale neviete ako? 🤔 

Nemáte prehľad, na akých televíznych kanáloch sa futbal vysiela? Máte záujem o kúpu televíznej alebo internetovej televízie, ale neviete si vybrať aj kvôli tomu, že máte záujem o sledovanie zápasov Realu? Alebo chcete pozerať futbal zadarmo cez internet bez viazanosti?

V tomto článku som pripravil jednoduchý návod pre každého, kto chce sledovať zápasy Realu Madrid v priamom prenose. Urobil som prehľad ponúk od rôznych operátorov a taktiež som našiel spôsob, ako sledovať Real Madrid cez internet zadarmo.

V tomto článku sa dočítate:

 • na akých televíznych staniciach môžete sledovať zápasy Realu Madrid,
 • ktorí operátori ponúkajú tieto kanály,
 • cenové porovnanie ponúk jednotlivých operátorov,
 • ako sledovať zápasy Realu Madrid cez internet zadarmo,
 • a ktorá ponuka operátorov je najvýhodnejšia.

Aké televízne kanály vysielajú zápasy Realu Madrid?

Hlavnými a oficiálnymi vysielacimi televíznymi kanálmi futbalových zápasov Realu Madrid sú Nova Sport 3 a Nova Sport 4 pre Španielsku La Ligu. Španielsky pohár Copa Del Rey a Superpohár vysielajú kanály Sport 1 a Sport 2.

Za predpokladu, že mám správne informácie, Real Madrid v Lige Majstrov si pozriete na kanáloch Premier Sport 1 a 2.

Poďme sa teraz pozrieť na jednotlivé ponuky operátorov.

Ktorí operátori ponúkajú tieto televízne kanály?

Bohužiaľ, u nás ponúka všetky vyššie uvedené televízne stanice bez dokúpenia akýchkoľvek športových balíčkov iba jediná spoločnosť. A to Telekom a ich služba Magio TV, konkrétne ponuka L a XL.

Pri písaní tohto článku som si prezrel všetky možné ponuky od Orange-u, UPC, Skylinku a iných a, bohužiaľ, nenašiel som u nich taký balíček alebo variantu, ktorá by ponúkala všetky vyššie uvedené kanály.

Ja osobne využívam ponuku od Telekomu. Vybral som si variantu „Magio TV cez internet Ls viazanosťou na 24 mesiacov, pretože som využil ich akciovú ponuku. Cena tohto variantu (balíčka) s 90+TV stanicami je 20,40 € s DPH a spomínanou viazanosťou.

Telekom však ponúka aj Magio TV bez viazanosti v rovnomennej ponuke ako s viazanosťou s rozdielom o niečo vyššej ceny. V prípade spomínanej ponuky L je cena 22,50 € mesačne.

Avšak pre tých, ktorí chcú sledovať len zápasy Realu Madrid či športové kanály, Telekom ponúka Balík Šport Extra, ktorý si môžete zakúpiť ako samostatnú internetovú službu za skvelých 9 € mesačne bez viazanosti. A to je veľmi výhodná ponuka.

Ako sledovať zápasy Realu Madrid cez internet zadarmo?  

Existujú internetové portály, ktoré vysielajú futbalové zápasy Realu Madrid zdarma.

Je ich málo a vysielajú zväčša len jeden typ súťaže, napr. domácu ligu. Takisto existujú webové stránky, ktoré vysielajú ligu majstrov. Negatívnym a častým javom je, že sa na nich vyskytujú vírusy a častokrát opakovane im seká obraz a signál sa prerušuje.

Z tohto dôvodu vyslovene neodporúčam tieto pochybné internetové stránky na sledovanie živých futbalových prenosov. Nie je to bezpečné a za tú kvalitu to rozhodne nestojí.

Nemám to síce overené, ale predpokladám, že jediným oficiálnym internetovým portál pre sledovanie zápasov španielskej ligy je platforma LaLiga+, na ktorej by sa mali dať sledovať aj zápasy Realu Madrid. Bohužiaľ, ide o platený online stream.

Ak tipujete, existuje aj ponuka od stávkových spoločností, cez ktoré môžete sledovať zápasy Realu Madrid v La Lige takmer zadarmo.

Stávkové spoločnosti

Cez stávkové spoločnosti, ako sú Fortuna, Tipsport a Niké môžete v prípade splnenia určitých podmienok sledovať futbalové zápasy Realu Madrid v španielskej ligy úplne zadarmo.

Ja osobne tieto spôsoby sledovania zápasov Realu Madrid cez stávkové televízne spoločnosti nemám overené a považujem ich za polovičné riešenie, ktoré má viac negatív ako pozitív. Z tohto dôvodu ich neodporúčam.

Výber je na vás.

Najvýhodnejšia ponuka 

Z uvedeného množstva ponúk od operátorov v pomere cena a komfort pre mňa jednoznačne víťazí ponuka od Telekomu vo forme Balíka Šport Extra prostredníctvom internetovej televízie za 9€ mesačne bez viazanosti.

Podľa môjho názoru ide o bezkonkurenčnú ponuku nielen pre fanúšikov Realu Madrid, ale aj pre akýchkoľvek športových nadšencov, ktorí si chcú v pohodlí domova vychutnávať naživo zápasy ich obľúbeného klubu.

A ktorá ponuka alebo variant je pre vás najtraktívnejšia? 🧐 

V prípade, že máte nejaké doplňujúce otázky alebo pripomienky, neváhajte ma kontaktovať. 

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

10 úžasných filmov o geniálnych ľuďoch. Poznáte ich? (1. časť)

0
Russel Crowe vo filme Čistá duša (2001)
Russel Crowe vo filme Čistá duša (2001)

10 úžasných filmov o geniálnych osobnostiach, ktoré sa oplatí vidieť. Poznáte ich? (1. časť)

V tomto článku som si pre vás pripravil tipy na 10 úžasných filmov o geniálnych ľuďoch. Je to môj subjektívny rebríček, ktorý odráža môj pohľad na najlepšie filmy o geniálnych osobnostiach. Niektoré z nich možno nedisponujú „najvyššou kvalitou″ ale to neznamená, že sa vám nemôžu páčiť.

Verím, že tak ako mňa, aj vás tieto filmy nadchnú a že medzi nimi nájdete aj také, ktoré ste ešte predtým nevideli.

A nezabudnite mi dať vedieť do komentárov pod článkom alebo na mojej facebookovej stránke, ktorý film sa vám najviac páčil. 🤗

V článku sa dozviete:

 • tipy na 10 kvalitných filmov,
 • zaujímavosti a dôvody, prečo sa ich oplatí vidieť,
 • Aké ocenenia filmy získali,
 • Ich hodnotenie, podrobnejšie informácie a
 • Zárobky.
 1. Čistá duša (2001)89 % podľa ČSFD, 8.2 IMDb / 135 minút

Čistá duša je životopisný film podľa knižnej predlohy inšpirovaný skutočným príbehom geniálneho amerického matematika Johna Nasha ml., ktorý získal Nobelovu cenu za ekonómiu spolu s Reinhardom Seltenom a Johnom Harsanyi. Tento skvelý film ocenený štyrmi Oscarmi za najlepší film roka 2002, réžiu, vedľajšiu herečku a adaptovaný scenár vás zavedie do sveta matematiky a psychickej poruchy paranoidná schizofrénia.

Táto ikonická dráma, ktorú asi málokto z vás nevidel, síce nie je biograficky úplne presná, ale podľa hodnotení je to jeden z najlepších filmov všetkých čias. A to nielen vďaka skvelým hereckým výkonom Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, ale aj úžasnej réžii Rona Howarda a soundtracku Jamesa Hornera, ktorý nemožno nemilovať.

Vo filme nájdete také zaujímavosti, ako napríklad matematické rovnice na tabuli napísané skutočným Johnom Nashom. Aj jeho syn študoval matematiku a trpel schizofrénou. Rozpočet filmu bol 58 miliónov dolárov a celosvetovo zarobil viac okolo 317 miliónov a okrem Oscarov získal aj štyri Zlaté Glóbusy.

Čistá duša (2001) - 10 úžasných filmov - www.alexvaculik.sk
Russell Crowe vo filme Čistá duša (2001). Zdroj: www.abeautifulmind.com
 1. Dobrý Will Hunting (1997)88 % podľa ČSFD, 8.3 IMDb / 126 minút

Milujem tento film. Patrí medzi moje najobľúbenejšie. Dobrého Willa Huntinga som videl minimálne tucetkrát a vždy si ho pozriem minimálne raz za rok znovu.

Ide o psychologickú drámu nakrútenú v Bostone a v Toronte o geniálnom matematikovi, ktorý sa v živote hľadá. A myslí si, že si nezaslúži lepší život. Najskôr pracuje ako školník-údržbár na MIT (z angl. Massachusetts Institute of Technology) a po práci vyrieši ťažký matematický problém, vďaka čomu sa z neho „náhodou″ stane matematický génius. O svojej výnimočnosti len podvedome tuší, lenže trpí nevyriešenými problémami, ktoré ho sprevádzajú od detstva a s ktorými si nevie dať rady. Ale otázka znie, prečo som si ho tak zamiloval a zaradil do zoznamu?

Nepochybne je to vďaka fenomenálnemu Robinovi Williamsovi, ktorý za svoj herecký výkon získal Oscara. A práve chémia medzi Robinom a Mattom zobrazená na plátne je ohromujúca. Film je nielen o nádeji, priateľstve a psychológii osobnosti, ale aj o citlivom pomalom rozprávaní osobného príbehu, ktorý vás chytí za srdce.

Ale to ani zďaleka nie je všetko. Úžasné na tomto filme je aj to, že dvaja mladí chlapci Matt Damon a Ben Affleck napísali scenár a získali zaň Oscara. Zaujímavé na tom je, že v tom čase prespávali jeden u druhého na gauči a práve vďaka ich brilantnému počinu získali uznanie. Nesmiem zabudnúť ani na skvelého Stellana Skarsgarda, ktorý získal Európsku filmovú cenu za výnimočný prínos svetovému filmu.

Robin Williams a Matt Damon vo filme Good Will Hunting - 10 úžasných filmov www.alexvaculik.sk
Robin Williams a Matt Damon vo filme Dobrý Will Hunting (1997) v ikonickej scéne na lavičke v Bostone. Zdroj: Dimages

Ponuku na režírovanie filmu dostal český režisér Ján Svěrák, ale ten ju odmietol. Spoločnosť MENSA, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí (IQ 130 +) vyhlásila, že génius Will je najinteligentnejšia filmová postava vôbec. Za ním ako druhý skončil John Nash. Film celosvetovo zarobil viac ako 225 miliónov dolárov.

3. Dôkaz (2005) – 72 % podľa ČSFD, 6.7 IMDb / 95 minút

Pre milovníkov Sira Anthonyho Hopkinsa a Gwyneth Paltrow je tu film Dôkaz o zomierajúcom matematikovi, ktorý stráca kontakt s realitou. Opäť sa tak vo filme snúbi genialita a psychická porucha. Táto zaujíma dráma bola vytvorená na základe divadelnej hry Davida Auburna, ktorý za ňu obdržal viacero významných cien a najmä Pulitzerovu cenu.

Zobrazuje komplikované vzťahy a ukazuje aká krehká hranica môže byť medzi genialitou a šialenstvom. Je o hľadaní dôkazu, ktorý môže byť  dôkazom pre Reimannovú hypotézu.

Dôkaz síce nebol komerčne veľmi úspešný, ale vďaka hereckému výkonu Gwyneth Paltrow som ho zaradil do môjho zoznamu. A okrem toho mám veľmi rád Anthonyho Hopkinsa.

Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins vo filme Dôkaz (2005) - 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins vo filme Dôkaz (2005). Zdroj: Miramax

4. Muž, ktorý poznal nekonečno (2015) – 71 % podľa ČSFD, 7.2 IMDb / 114 minút

Film Muž, ktorý poznal nekonečno je príbehom strastiplnej cesty indicikého študenta, ktorý sa chce stať teoretickým matematikom. V cudzom sveta to nemá jednoduché. Čelí rasizmu a zdravotným problémom. Jeho cesta na prestížny Cambridge nie je jediné, čo sleduje tento film. Zameriava sa okrem iného aj na to, ako sa zamiluje do svojej ženy, či jeho cestu od chudobného dieťaťa až po globálne uznávaného matematika.

V hlavnej úlohe si zahrá ako stvorený pre túto rolu Dev Patel. A skvelý je aj Jeremy Irons. Čo sa týka zárobkov, tak tento film celosvetovo utŕžil viac ako 12 miliónov dolárov. Na tento film odkazuje aj Good Will Hunting, kde sa profesor Lambeau (Stellan Skarsgard) snaží presvedčiť psychológa Seana (Robin Williams), aby sa ujal Willa a ako príklad dáva práve výnimočnosť Srinivasa Ramunajana.

Dev Patel ako Srinivasa Ramunajana vo filme Muž, ktorý poznal nekonečno (2015). Zdroj: www.imdb.com

5. X+Y (2014)73 % podľa ČSFD, 7.1 IMDb / 111 minút

Film X+Y alebo aj Brilantná mladá myseľ som videl pred 6 rokmi. A musím povedať, že si ma ihneď získal. Veľmi citlivo zobrazuje odlišnosť hlavného hrdinu v náročnom období dospievania. Ten sa ako matematický génius s autizmom pokúša kvalifikovať na olympiádu v Cambridge. Lenže čelí výzvam, ktoré ho privedú k rozhodnutiam, na ktoré doteraz nebol zvyknutý. Nechcem spoilerovať, viac sa dozviete vo filme. 🙂

Film je inšpirovaný životom matematika Daniela Lightwinga a celosvetovo zarobil viac než jeden milión dolárov. Ide teda o pomerne nízkonákladový film.

V každom prípade sa môžete tešiť na príbeh plný nenúteného humoru, komplikovaných vzťahov, prekonávania životných problémov, ale aj príjemných emócií, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Je to vskutku empatický, vnímavý film, ktorý sa vám dostane pod kožou. Aj vďaka hereckým výkonom hlavného hrdinu a výbornej Sally Hawkins ocenenej Oscarom.

X+Y 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Sally Hawkins a Asa Butterfield vo filme X+Y (2014). Zdroj: www.imdb.com

6. August Rush (2007) – 78 % podľa ČSFD, 7.5 IMDb / 114 minút

Melódia môjho srdca je film, ktorý vás zavedie do sveta hudobného nadania a ťažkého životného príbehu. Je o sile lásky a hudby, ktorá dokáže zázraky. Pre niektorých môže byť dej „príliš romantický″ a presladený, ale pre tích, ktorí majú radi rozprávkové príbehy, si prídu na svoje.

Odohráva sa v New Yorku a hlavnú úlohu hrá vynikajúci Freddie Highmore ako opustený chlapec z detského domova. Jeho dar v podobe hudobného nadania mu však prinesie vytúžený zázrak.

Zaujímavosťou vo filme je, že August Rush hrá na rovnakej gitare ako po celú svoju kariéru hral aj Elvis Presley. Celosvetovo film zarobil viac než 64 miliónov dolárov.

Freddie Highmore vo filme August Rush (2007) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Freddie Highmore vo filme August Rush (2007). Zdroj: www.imdb.com

7. Žiara (1996) 83 % podľa ČSFD, 7.7 IMDb / 105 minút

Je inšpirovaný na základe skutočného príbehu austrálskeho pianistu Davida Helfgotta a ukazuje, čo sa stane, ak je geniálny človek tlačený príliš ďaleko. Bez podpory milujúcej rodiny, tvrdého zaobchádzania zo strany panovačného otca a tlaku okolia, geniálne dieťa prežíva strastiplnú cestu, aby splnil očakávania a predviedol hudobný výkon.

V hlavnej úlohe Geoffry Rusk získal okrem Oscara za najlepší výkon, aj cenu BAFTA, SAG, aj Zlatý glóbus, pre dokonalé vyobrazenie autistického pianistu, ktorý po niekoľkých rokoch v nemocnici nájde lásku svojho života a splní si svoj veľký sen.

Práve jeho herecký výkon je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa tento film oplatí pozrieť. Zároveň bol zaradený do zoznamu „1001 filmov, ktoré musíte vidieť pred tým, než zomriete.

Geoffrey Rush vo filme Shine (1996) 10 uzasnych filmov Zdroj www.imdb.com
Geoffrey Rush vo filme Žiara (1996). Zdroj: www.imdb.com

8. Veľký dar (2017) – 80 % podľa ČSFD, 7.6 IMDb / 101 minút

Príjemný film o matematicky nadanej prváčke, o ktorú sa stará jej strýko v hlavnej úlohe s hviezdnym Chrisom Evansom. Ten jej chce dopriať normálne detstvo po tom, ako jej zomrela matka, vynikajúca matematička, ktorá si zobrala života. Okrem toho musí bojovať s vlastnou matkou o tom, ako bude vyzerať život mladej nadanej matematičky.

V tejto dojímavej dráme okrem skvelej Mckenna Grace účinkuje aj Octavia Spencer. Film sa z hľadiska financií stal pomerne úspešným. Vzhľadom na jeho nízky rozpočet zarobil až 43 miliónov.

Chris Evans and Mckenna Grace in Gifted (2017) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Chris Evans a Mckenna Grace vo filme Veľký dar (2017). Zdroj: www.imdb.com

9. Magnus (2016)85 % podľa ČSFD, 7.1 IMDb / 75 minút

Dokumentárny film o osobnej a neľahkej ceste šachového veľmajstra Magnusa Carlsena s neuveriteľnou pamäťou a darom, ktorý presahuje hranice. V piatich rokoch ho otec priviedol k šachu a v krátkom čase sa ukázal ako šachový zázrak.

Film vám priblíži životnú cestu šikanovaného dospievajúceho tínedžera, ktorý si získaval celosvetové uznanie vďaka svojej jedinečnej a intuitívnej hre. Za zmienku stojí fakt, že sa mu podarilo uhrať remízu v šachovej partii proti majstrovi Garymu Kasparovi.

Tento dokumentárny film odporúčam aj preto, že uvidíte „Mozarta šachu″. Z malého chlapca, ktorého šikanovali, sa stal človek posadnutý šachom a pravdepodobne najlepší hráč v súčastnosti. Ide o pútavý film, ktorý má potenciál zaujať aj ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi šachu.

Magnus 10 užasných filmov Zdroj httpsnordichouse.is www.alexvaculik.sk-min-min
Magnus Carlsen vo filme Magnus (2016). Zdroj: nordichouse.is

10. Kód enigmy (2014)82 % podľa ČSFD, 8.0 IMDb / 109 minút

Pamätám si, akoby to bolo včera, keď som film Kód Enigmy s otvorenými ústami sledoval v kine. Musím sa priznať, že Benedict Cumberbatch je môj obľúbený herec a zamiloval som si ho vďaka seriálu Sherlock, v ktorom je vynikajúci. Mimochodom, odporúčam aj jeho one-man-show v dramatickej päťdielnej mini sérii Patrick Melrose, kde naplno ukazuje svoje herecké umenie. Ale späť k filmu.

Benedict Cumberbatch hviezdi ako Alan Turing, ktorý počas druhej svetovej vojny dešifroval nemecké spravodajské kódy pre britskú vládu a výrazne  tak prispel k spojeneckému víťazstvu. Turing je nepochybne génius, ale aj Joan Clarke, ktorú hrá Kiera Knightley, ako jediná zástupkyňa žien, ktorí počas vojny tajne pracovali na dešifrovaní tajných nemeckých kódov.

Film získal Oscara za najlepší scenár za rok 2015. Sám Benedict priznal, že v jednej scéne na konci filmu nemohol prestať plakať a takmer sa zrútil. O úspechu filmu vypovedá aj fakt, že s rozpočtom 15 miliónov a viac ako 227 miliónovým ziskom sa stal komerčne veľmi úspešným. Ide o nádherný film, ktorý zobrazuje komplikovaný život matematického génia.

Matthew Beard, Matthew Goode, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, and Allen Leech in The Imitation Game (2014) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk Zdroj Studio Canal 014
Matthew Beard, Matthew Goode, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, a Allen Leech vo filme Kód Enigmy (2014). Zdroj: Studio Canal

A ktorý je váš najobľúbenejší? 📺

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

Použité zdroje v článku: 

 1. www.csfd.cz
 2. www.imdb.com
 3. http://www.abeautifulmind.com/
 4. https://www.the-numbers.com/

Prečo zažiť na vlastné oči zápas Realu Madrid? A akú svetovú legendu som stretol počas zápasu?

0

Prečo ísť na zápas Realu Madrid

V prvej chvíli si možno odpoviete na túto otázku jednoduchou odpoveďou – „Ja nie som fanúšik/fanúšička futbalu, dokonca ani nejakého španielskeho klubu Realu Madrid. A nevidím dôvod ísť na nejaký futbalový zápas.″

Je mi to jasné.

Nie ste fanúšičkou alebo fanúšikom futbalu. Do Madridu chcete ísť v prvom rade preto, aby ste si vychutnali dovolenku a váš drahocenný čas venovali kráse španielskej kultúry.

Ale čo v druhom rade?

Ste v Španielsku a máte možnosť vidieť najlepších futbalistov na svete a jeden z najkrajších štadiónov aké boli kedy postavené v atmosfére, ktorú nezažijete nikde inde na svete. Tak prečo to neskúsiť a nevychutnať si futbalové umenie v pohybe? Možno si hovoríte, že futbal vás nezaujíma. Ale futbal nie je len o „futbale“.

Ste fanúšikom Realu Madrid a chcete sledovať zápasy Realu Madrid naživo a neviete ako? Pripravil som pre vás článok, v ktorom sa dozviete o všetkých dostupných spôsoboch ako môžete sledovať zápasy Realu naživo v televízii alebo cez internet.

Úvod

Ak ste už klikli na tento článok a v kútiku duše ste zvedavý(á), ako taký zápas jedného z najlepších klubov na svete a v neposlednom rade na 80-tisícovom štadióne prebieha, možno si budete chcieť prečítať o mojej skúsenosti.

Porozprávam vám krátko o tom, ako sa mi splnil môj detský sen. Áno, priznávam sa hneď v úvode. Som fanúšikom Realu Madrid a v roku 2018 sa mi splnil veľký sen. Zažil som zápas Realu Madrid na vlastné oči na legendárnom štadióne Santiaga Bernabéua.

A ako fanúšik vám hovorím – futbal, resp. futbalový zápas je ďaleko viac než len o futbale. Je o emóciách, je o ľuďoch, ktorí s vami zdieľajú nezameniteľnú atmosféru a predovšetkým je o zábave a atmosfére, ktorá vás pohltí, dostane sa vám pod kožu a už nepustí.

To sú hlavné dôvody, pre ktoré sa oplatí vidieť kráľovský veľkoklub Real Madrid, pretože ide o jedinečný a neopakovateľný zážitok na celý život.

A práve toto je jeden z tých zážitkov, o ktorom budete hovoriť nielen svojim známym ale aj vnúčatám. 🙂

V tomto článku sa tiež dočítate:

 • Ako som si kúpil lístky na zápas Realu Madrid,
 • čo ma najviac zaujalo na štadióne a počas zápasu,
 • aké boli moje pocity, očakávania a výsledná realita,
 • čo mi zápas Realu Madrid dal a vzal,
 • a na záver moje odporúčania pre tých, ktorí chcú ísť na zápas Realu Madrid.

Ako som si kúpil lístky na zápas Realu Madrid? 

V čase, keď som sníval spolu s kamarátom o tom, že pôjdeme na zápas Realu Madrid písal sa rok 2018. Nevedeli sme presný postup ako si kúpiť vstupenky na zápas. Vedel som však, že nechcem akékoľvek vstupenky, rozumej vstupenky niekde na miesto do útrob štadión, kde sa budem musieť na hráčov pozerať ďalekohľadom.

Na druhej strane predpokladal som, že ak si chcem kúpiť dobré vstupenky, budem musieť osloviť agentúru alebo ísť cestou kúpy lístkov priamo cez oficiálnu stránku klubu. Toto sú dva najčastejšie spôsoby, ako si môžete kúpiť lístky na akýkoľvek futbalový zápas.

Toto sú presne miesta kde sme sedeli z pohľadu televíznej kamery. :) (Zdroj: osobný achrív)
Toto sú presne miesta kde sme sedeli z pohľadu televíznej kamery. 🙂 (Zdroj: osobný achrív)

Prvý spôsob kúpy vstupeniek cez agentúru je výhodný v tom, že „všetko“ vybavia za vás a vy sa nemusíte stresovať, či lístok naozaj zoženiete. Dokonca vám zvyčajne splnia aj náročné požiadavky tak, ako mne. Chcel som vstupenku do kategórie Premium, to znamená, sedadlo blízko trávnika a čo najbližšie k domácej striedačke. Nevýhodou je skutočnosť, že agentúra si za takéto nadštandardné vstupenky vypýta príplatok, ktorý cenu lístkov výrazne predraží. Pripravte sa na to, že si priplatíte.

Druhý spôsob ako si zakúpiť vstupenky na zápas je priamo cez oficiálnu web stránku vášho milovaného klubu. V mojom prípade to má Real Madrid vyriešené pomerne jednoducho. V prípade kúpy vstupeniek na zápasy domácej ligy nepotrebujete nič, len sledovať na ich stránke približne dva týždne pred samotným zápasom to, kedy sa spustí predaj pre verejnosť (General public).

Pokiaľ však chcete ísť na zápas proti súperovi z vyššej kategórie, to znamená napr. Atlético Madrid, Valencia, Sevilla a pod. Zároveň, ak chcete mať dobré sedadlo na štadióne, nevyhnutne potrebujete vlastniť členskú kartu Madridistas, ktorú získať veľmi jednoducho.

Za relatívne nízku cenu, oproti príplatku, ktorý zaplatíte agentúre, si môžete rovnako cez oficiálny web zakúpiť túto kartu fanúšika Realu, ktorá vám umožní si zakúpiť vstupenky o pár dní skôr v porovnaní s verejnosťou, čo je hlavná výhoda tejto členskej karty.

Prakticky to teda znamená, že môžete nakúpiť vstupenky nielen skôr ako verejnosť ale aj ihneď v čase spustenia predaja pre držiteľov tejto karty, čo pre vás znamená vyššiu šancu získať lukratívne miesta na štadióne, pretože tie sa zvyčajne na atraktívnych súperov veľmi rýchlo vypredajú.

Vstupenka na zápas a prehliadku štadióna Realu Madrid (Zdroj: osobný archív)
Vstupenka na zápas a prehliadku štadióna Realu Madrid (Zdroj: osobný archív)

A aká je napokon cena vstupeniek na Real Madrid?

To závisí od viacerých faktorov. Najdôležitejším je atraktivita súpera. Pochopiteľne najdrahšie vstupenky sú na El Clásico a mestské derby proti Atlético Madrid. Ceny vstupeniek na tieto zápasy sa pohybujú od 100 do 1000 eur, avšak prakticky je ich veľmi náročné až nemožné získať klasickým spôsobom, a teda kúpou cez oficiálny web. Taktiež to závisí aj od toho, či sú v klube hviezdy, aký je záujem španielskych fanúšikov a samozrejme všeobecný záujem o konkrétny zápas.

Cez agentúru je cesta kúpy o niečo jednoduchšia, očakávajte však veľký príplatok k oficiálnej cene. Na všetky ostatné tímy je cena vstupeniek relatívne nízka v porovnaní s vyššie uvedenými cenami. Oficiálna cena za vstupenku na zápas kategórie Premium na tím z dolnej polovici tabuľky, v našom prípade Deportivo La Coruňa, bola 125€, pričom cena cez agentúra bola 215€. Najlacnejšie vstupenky sú tie na samom vrchu štadióna a za bránou, odkiaľ máte, povedal by som, veľmi obmedzený pohľad na hraciu plochu. Cenovo vychádzajú na väčšinu zápasov okolo 45 až 90 eur.

Aké boli moje očakávania, pocity, výsledná realita a koho som akú svetovú legendu som stretol tesne pred zápasom? 

Pohľad na hráčov pred úvodným hvizdom zápasu. (Zdroj: osobný archív)
Pohľad na hráčov pred úvodným hvizdom zápasu. (Zdroj: osobný archív)

Priznám sa, že moje očakávania od zápasu boli obrovské. Ako fanúšik som sledoval takmer všetky zápasy Realu Madrid v televízii. V minulosti som zažil niekoľko zápasov Slovenskej reprezentácie a na klubovej scéne MŠK Žilina. A očakával som, že zápas bude mať nadpozemskú atmosféru a v porovnaní s mojimi predchádzajúcimi zážitkami to bude ešte väčší zážitok.

Tešil som sa na Cristiana Ronalda ako sa malé dieťa teší na cukrík. Predstavoval som si štadión ako gigantické miesto plné energických ľudí s úsmevom na tvári a v neposlednom rade hladných po víťazstve. Je verejne známa skutočnosť, že domáci fanúšikovia Realu Madrid sú veľmi nároční a nič iné ako víťazstvo a dokonalý výkon od hráčov neberú. Viackrát sa o tom v podobe piskotu presvedčil aj spomínaný Ronaldo a iné svetové legendy.

Bol som tiež zvedavý na to, aké to bude sedieť tak blízko pri hracej ploche. Vedel som, že vstupenky, ktoré som si zakúpil budú výborné a patria do kategórie vstupeniek, ktoré sa vypredávajú veľmi rýchlo. Neočakával som však tak dramatický moment, aký sa aj vďaka tomu, že sme mal práve tento typ vstupeniek udial.

Sedeli sme hneď vedľa schodiska a tesne pred zápasom sa spustili veľké ovácie, krik a potlesk. Hovorili sme si s kamarátom, čo sa to deje. Samozrejme, nič také sme predtým nikdy v našom živote nezažili. Spozorovali sme naľavo od nás, že pri autovej čiare ide v obklopení policajtov akási postava.

Blížila sa našim smerom a ako sme sa snažili ju identifikovať, zistili sme, že ide o legendárneho brazílskeho ľavého obrancu Roberta Carlosa, ktorý práve ide okolo nás! Dokonca sa mi ho podarilo potľapkať po chrbte. Bohužiaľ, spraviť sa s ním fotku bolo nereálne, okrem toho, že išiel veľmi rýchlo, s nikým sa nefotil.

Bolo to však niečo neskutočné. Vidieť naživo pár centimetrov odo mňa futbalistu, ktorý je považovaný za jedného z najlepších na svete, je niečo, čo človek zažije možno raz v živote. Nehovoriac o tom, že to bolo neočakávané prekvapenie, ktoré môj malý-veľký sen posunulo na epickú úroveň. A aj práve vďaka uvedeným vstupenkám, resp. sedadlám, ktoré boli práve na tomto perfektnom mieste.

A aké boli moje ďalšie pocity?

Čo ma najviac zaujalo na štadióne a počas zápasu? 

Prvý pocit bol neopísateľný.

Prvýkrát som vstúpil na štadión počas prehliadky celého komplexu deň pred samotným zápasom, avšak atmosféra pred samotným zápasom má svoje nezameniteľné čaro. Bol som taký natešený, že k bráne, ktorá vedie k nášmu sektoru a sedadlám, sme išli s dvojhodinovým predstihom. A bol som jeden z prvých ľudí, ktorí sa dostali na štadión.

Jedna z prvých vecí, ktoré ma zaujala, keď som sa po otvorení brány štadióna dostal do jeho útrob, bola veľmi rýchla osobná prehliadka. Netrvala ani 10 sekúnd. Vstupenku sme priložili k turniketu a pán policajt ma veľmi rýchlo prehľadal a povedal by som, že povrchne skontroloval. Španielska efektivita už pred zápasom!

Ďalej sme pokračovali po útrobách štadióna niekoľko málo sekúnd, ale pocitovo čas bežal veľmi rýchlo. Ani som sa nenazdal a vedel som, že s pribúdajúcimi krokmi sa čoskoro  dostaneme priamo k schodisku, ktoré vedia k nášmu sektoru a napokon k sedadlám. Útroby štadióna boli obrovské a v pozadí som už počul hudbu, pričom som zacítil veľmi špecifickú vôňu a pach, ktorú som predtým nikde inde nezacítil.

Dostal som sa k schodisku a vedel som, že vedie z útrob priamo na štadión. Pomaly som urobil prvý krok a vychutnával som si každý schod. Ten pocit bol akoby som bol Cristiano Ronaldo, keď ho vítali na uvádzacom predstavení v drese Realu Madrid!

Nepreháňam (možno trochu).

Bol to skvelý pocit. V pozadí hrala hudba a ja som cítil, že môj sen sa stáva skutočnosťou.

Akonáhle som vyšiel zo schodiska na štadión, rozprestrel sa pred mojimi očami obrovský historický kolos. Pozoroval som nekonečné sedadlá, ktoré boli všade navôkol kam som sa pozrel. Sýto zelený trávnik s dokonalou úpravou, a špecifická vôňa a lá zmes sladkej čokolády, orechov, škorice a jemného morského vzduchu, ktorý dorazil až do vnútrozemia, urobili z môjho pohľadu na štadión Santiaga Bernabéua magický moment, ktorý si budem pamätať do konca života.

Bolo to neskutočné. Aj teraz, po piatich rokoch od zápasu nemám slov a cítim zimomriavky na tele.

Výhľad na ihrisko a hráčov. (Zdroj: osobný archív)
Výhľad na ihrisko a hráčov. (Zdroj: osobný archív)

Čo mi zápas Realu Madrid dal a vzal? 

Pohľad z našich sedadiel na španielskych Madridistas. (Zdroj: osobný archív)
Pohľad z našich sedadiel na španielskych Madridistas. (Zdroj: osobný archív)

Dostať sa na zápas Realu Madrid je relatívne jednoduché. Či už si chcete vychutnať súpera z hornej polovice tabuľky, výnimkou je El Clásico a mestské derby s Atléticom Madrid, alebo tímy z dolnej polovice, na väčšinu zápasov sa dostanete bez problémov.

My sme s kamarátom navštívili v roku 2018 zápas Realu proti tímu z dolnej polovice tabuľky. A to klub Deportivo La Coruňa. Bol to pre nás oboch splnených sen. Tento zápas mi dal veľmi veľa. Jeden nezabudnuteľný zážitok do konca života. Príležitosť vidieť naživo najlepších hráčov v súčasnosti, vrátane hviezdneho Cristiana Ronalda. Zažiť unikátnu atmosféru domáceho štadióna so 60-tisícmi fanúšikmi.

A čo mi vzal? Okrem investície do môjho sna, prakticky nič. Je otázne, koľko chcete investovať do zápasu, ktorý pre vás možno nie je úplne dôležitý. Výsledný zážitok však stojí za to a aj za investované peniaze.

Moje odporúčania pre tých, ktorí zvažujú ísť na zápas Realu Madrid

Moje hlavné odporúčanie pre všetkých, ktorí zvažujete ísť na zápas Realu Madrid je jednoduché. Nezvažujte, choďte. Nie zajtra, o mesiac, ani o pol roka. Teraz. Kúpte si letenku, vstupenky, zarezervujte hotel či ubytovanie cez AirBnB. A vyrazte na cestu za dobrodružstvom.

Je to zážitok na celý život, ktorý trvá od momentu prechádzky mestom na ulicu kráľov cez odchod zo štadióna po záverečnom hvizde až po uvedomenie si nezabudnuteľnej reality, čoho ste to boli vlastne svedkami.

Nebojte sa investovať. Možno si poviete, že za tú cenu vstupeniek vám to nestojí. Môžem vám však odporučiť na základe vlastnej skúsenosti, že hodnota zážitku ďaleko prevyšuje jeho reálnu cenu.

Kráľovský veľkoklub je len jeden, najlepší hráči na svete nebudú hrať večne, atmosféra ikonického štadióna spolu s tisíckami divákmi vytvára unikátne umenie v pohybe.

Tak prečo si ho nepozrieť naživo? 😉

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

10 zdravých návykov, ktoré vám zlepšia život

0
10 zdravých návykov, ktoré vám zlepšia život | www.alexvaculik.sk
10 zdravých návykov, ktoré vám zlepšia život | www.alexvaculik.sk

10 zdravých návykov, ktoré vám zlepšia život

Priznám sa, že som ten typ človeka, ktorý sa neustále snaží zlepšovať a posúvať dopredu. Nezáleží vôbec na tom, či ide o pracovnú alebo osobnú oblasť. Maličkosti alebo veľké veci. Dôležitý je pre mňa fakt, že pracujem na sebe, rozvíjam a posúvam sa vďaka určitým návykom vpred.

V tomto krátkom článku sumarizujem 10 návykov, ktoré mi pomáhajú zlepšovať svoju osobnosť, udržiavajú ma v dobrej fyzickej i psychickej kondícií, a v neposlednom rade robia môj život lepším.

Ako dlho trvá vytvoriť si návyk?

Vo všeobecnosti ste sa už možno stretli s tým, že vytvorenie návyku trvá približne 21 dní. Bohužiaľ, nie je to pravda. Ide o obľúbený mýtus. Podľa výskumníkov trvá vytvorenie návyku približne od 18 do 254 dní. A 66 dní trvá, aby sa takéto správanie stalo zautomatizovaným.

Vytvorenie návyku tiež závisí od viacerých premenných, ako napríklad osobnosť alebo prostredie. Práve faktor prostredia zohráva vo vytvorení návyku významnú úlohu. Je omnoho efektívnejšie si upraviť prostredie tak, aby bolo možné vytúžený návyk robiť jednoduchšie, alebo naopak, aby bolo možno neželaný zlozvyk robiť zložitejšie.

Napríklad počas sledovania filmu si úplne vypnúť telefón, čiže človek nedostane žiadne notifikácie a zapnutie trvá niekoľko sekúnd, a okrem toho odrádza, pretože je zdĺhavé. Taktiež niektoré návyky sa osvojujú ľahšie, no iné sú náročné.

Na druhej strane, pozitívnou správou je, že nemusíte byť dokonalý v plnení návyku počas všetkých dní. Aj keď jeden deň preskočíte alebo naň zabudnete, stále máte pomerne vysokú šancu na vytvorenie návyku. Podstatný je fakt, že osvojenie návyku je dlhodobý proces, v ktorom sú dôležité práve malé a postupné zmeny.

Mojich 10 návykov, ktoré odporúčam

1. Vstávam skoro ráno 

Pričom ako mnohí iste viete, vstávanie skoro ráno má viacero benefitov. Nejde len o to, že máte viac čas na svoje koníčky, záľuby, priateľov a rôzne iné osobné záujmy, ale aj o to, že sa po určitom čase začnete cítiť fyzicky i psychicky lepšie. Napríklad podľa Early Bird je ranné vstávanie spojené s vyššou produktivitou, koncentráciou, väčšou energiou, kvalitnejším spánkom, tendenciou jesť zdravšie a cvičiť, vyššou úrovňou šťastia a podobne. Aj nedávny výskum ukázal, že ak dokážeme vstávať skôr, tak signifikantne znižujeme riziko výskytu depresie.

Áno, priznajme si, vstávať skoro ráno nie je med lízať. Vyžaduje si to nielen odhodlanie, železnú vôľu, ale aj konzistentnosť. Teda schopnosť ísť spať v rovnakom čase a dostatočne skoro. Ale prečo sa nepokúsiť o zlepšenie svojich návykov, keď nám môžu výrazne zlepšiť kvalitu nášho života?

2. Učím sa nový jazyk

Španielčinu. Nikdy totiž nie je neskoro na učenie sa niečoho nového. Možno si niektorí hovoríte, že načo mi bude nový jazyk, keď nechcem ísť pracovať do zahraničia? Myslím si, že nový jazyk nie je len benefitom pre lepšiu prácu, plat alebo kariérny rast.

Nový jazyk vám môže pomôcť rozšíriť si obzory, spoznať nových ľudí, zahraničné krajiny, zvýšiť vlastné sebavedomie či objaviť novú životnú perspektívu. A nielen to!

Viaceré výskumné štúdie dokazujú, že ovládanie cudzieho jazyka zvyšuje kognitívny výkon, akademické výsledky, zlepšuje pamäť, pozornosť, zlepšuje primárny jazyk, či znižuje možné patologické dôsledky starnutia, ako napríklad rozvoj demencie.

3. Každý deň robím nejaký šport alebo fyzickú aktivitu

V ostatnej dobe som si kvôli zdravotným problémom zamiloval prechádzky. Či už ide o vypnutie osamote na krátkej prechádzke, alebo dvojhodinový rozhovor s kamarátom, tak prechádzky považujem za top psychohygienu a zároveň fájn nenáročnú fyzickú aktivitu.

Okrem prechádzok sa snažím robiť aj beh a rôzne iné športy. Od ping-pongu, cez basketbal, až po bedminton. Podstatné je to, aby vás konkrétny šport bavil. Je kontraproduktívne, aby ste sa nútili do akejkoľveK aktivity z vonkajšej motivácie, ktorá vás v skutočnosti nebaví. Po čase vás omrzí a nebudete ju robiť.

Na začiatok je potrebné začať pomaly a postupne. Vybudovať si vzťah, napr. k behu. Začať rýchlou chôdzou a po určitom čase zvyšovať objemy i intenzitu. Veľmi dobrý článok napísal Peter Kováč o tom, ako začať behávať, odporúčam ho prečítať tým, ktorí uvažujú tom, že začnú práve s behom.

4. Čítam knihy 

Je vedecky dokázané, že čítanie kníh nie je len potešením pre dušu. Čítanie kníh má pre človeka množstvo benefitov.  Pomáha nášmu fyzickému a psychickému zdraviu. Zlepšuje náš mozog a telo.

Mnohé výskumy preukázali, že čítanie posilňuje nervové spojenia v mozgu, zlepšuje slovnú zásobu, zvyšuje schopnosť koncentrácie, empatizácie a pamäti, redukuje stres, pripravuje nás na lepší spánok, znižuje depresívne symptómy a prispieva k dlhšiemu životu.

Tak prečo nezačať s čítaním kníh už dnes? 😉

5. Prechádzam sa 

Ako som už spomenul vyššie, v ostatnej dobe som si zamiloval prechádzky. Nikdy som k prechádzkam nemal špeciálny vzťah, pretože som sa naplno venoval športu. Predovšetkým behu, bicyklu, plávaniu a futbalu. Ale ako sa hovorí: „Všetko zlé, je na niečo dobré“, a práve v tomto duchu som si vytvoril zvyk prechádzať sa.

Kvôli zdravotným problémom s nohami som sa pred dvomi rokmi začal aktívne prechádzať. A postupom času som si k nim vybudoval vzťah. Prechádzam sa po dedine, okolo nej či po lese alebo do najbližšieho okolia. Je to zvyk, ktorý má ako mnohé iné viacero pozitívnych vplyvov na zdravie. Či už je to splaľovanie kalórií, posilnenie srdca, zvýšenie energie alebo zlepšenie nálady, prechádzky sú výborným zvykom, ktorý zlepšuje nás život po viacerých stránkach.

6. Som v kruhu najbližších     

Znie to ako klišé, ale čas strávenými s najbližšími a dobrými priateľmi je podľa môjho názoru fundamentálny. Utvára nás nielen to, s kým najčastejšie trávime čas, ale aj to, ako často s ľuďmi sme. Bez spoločne stráveného času nemôžeme vytvoriť plnohodnotné a láskyplné vzťahy založené na dôvere a porozumení.

Hovorí sa, že sme výsledkom piatich ľudí, s ktorými sa stretávame najčastejšie. Neviem, či je to pravdu, ale do istej miery súhlasím. Myslím si, že čas strávený s najbližšími ľuďmi nás vzájomne obohacuje. Jeden z najdlhších psychologických výskumov trvajúci 75 rokov pod vedením Roberta Waldingera ukázal, že práve dobré vzťahy nás robia šťastnejšími a zdravšími ľuďmi.

7. Robím to, čo ma baví a čo mi vyčarí úsmev na tvári 

Myslím si, že z hľadiska psychickej pohody je dôležité robiť aktivity, ktoré človeku vyčaria úsmev na tvári. Pre mňa sú takéto aktivity napríklad čas stravný s blízkymi ľuďmi, pozeranie filmu v kine, výlet do prírody a pod.

Práve takéto činnosti, ktoré sú súčasťou psychohygieny prispievajú k našej psychickej pohode, dobrej nálade, či socializácii. Netreba preto zabúdať, že aj oddych by mal byť súčasťou nášho dňa, a preto aj spánok či sladké ničnerobenie z času na čas sú vhodné k udržiavaniu psychickej pohody.

8. Meditujem 

Podobne ako vyššie spomenuté aktivity, má aj meditácia pozitívne účinky na psychické a fyzické zdravie. Z vlastnej skúsenosti však viem, že meditácia je asi najťažší zvyk na pravidelné vykonávanie. Vyžaduje si disciplínu a sebakontrolu.

Je náročná na každodenné praktizovanie ale má obrovské množstvo benefitov. Snažím sa ju pravidelne praktizovať pred spánkom ale častokrát sa mi stáva, že som tak veľmi unavený, že sa nedokážem už viac sústrediť. Alebo jednoducho sa mi nechce. Do zoznamu som ju zaradil z viacerých dôvodov. Pokiaľ sa meditácii budete venovať relatívne pravidelne, skôr či neskôr pocítite jej pozitívne účinky na vlastnom zdraví.

Avšak, ak chcete okúsiť tieto pozitívne zmeny, musíte vydržať. 😎

9. Chodievam skoro a pravidelne o rovnakom čase spať  

Väčšinou chodievam do postele medzi 22:00 a 23:00 a vstávam ráno o 06:00. Snažím sa aj cez víkendy. Samozrejme, niekedy tento čas nedodržujem. Občas mám obdobia, kedy chodím spať neskoro a rovnako vstávam neskoro. V konečnom dôsledku sa v ostatnom čase zameriavam práve na tieto vymedzené časy, pretože zo skúsenosti sa mi potvrdilo, že mi najviac prospievajú.

Kľúčom je ísť spať pred pol nocou a mať minimálne sedem hodín spánku. Nielen preto, aby organizmus správne fungoval, ale aj z dôvodu, že práve spánok pred pol nocou sa považuje za najkvalitnejší.

10. Modlím sa a ďakujem 

Pre nás veriacich je modlitba alebo inými slovami rozhovor s Bohom samozrejmosťou. Aj keď nie pre všetkých. Je to spôsob ako nielen udržiavame vzťah s Bohom ale aj sami so sebou a ostatnými ľuďmi.

Myslím si však, či už ste veriaci alebo nie, modlitba a pravidelné praktizovanie vďačnosti pomáhajú človeku uvedomiť si, čo všetko v živote má a za čo všetko môže byť šťastný. Vďačnosť podľa vedeckých štúdií prispieva k zlepšeniu empatie, kvalitnejšiemu spánku, zvyšuje sebahodnotenie, redukuje agresivitu a pod.

Odporúčanie na záver 

Bez ohľadu na to, či sa snažíte viac športovať alebo pravidelne čítať, cesta za vytvorením návyku nie je jednoduchá. Práve naopak. Je kľukatá, náročná a dlhodobá. Na druhej strane, je dôležité si uvedomiť, že pokiaľ naozaj túžite viac športovať, tak nemusíte sa vzdávať hneď po tom, ako ste na jeden, dva, či päť dní nešportovali.

Vytvoriť si návyk je dlhodobý proces, ktorého súčasťou sú aj malé zakopnutia. Podstatnou časťou pri osvojení si akéhokoľvek návyku je vnútorná motivácia a odhodlanie vydržať pri návyku dlhodobo, aj za cenu malých zakopnutí. Pretože práve vďaka vnútornej motivácii, odhodlaní a pravidelnosti si môžete postupne malými krokmi vytvoriť akýkoľvek zdravý návyk.

Veď predsa sa hovorí: „Pomaly ďalej zájdeš.“ 😊

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

10 najkrajších pláží na svete, ktoré musíte navštíviť

0
Makena Beach - Maui, Havaj - www.alexvaculik.sk
Makena Beach - Maui, Havaj - www.alexvaculik.sk

10 najkrajších pláží na svete, ktoré musíte navštíviť: Ktorá vás najviac zaujala?

Ako veľký milovník cestovania, mora a krásnych pláží som si pre vás pripravil krátky článok o 10 najkrajších plážach na svete. Niektoré z nich určite poznáte a mnohí z vás ste už možno niektoré osobne navštívili.

Priznám sa, že mojou obľúbenou krajinou je Španielsko, kde sa nachádza jedna z najkrajších pláži na svete.

Užite si tento krátky prehľad a pokojne sa vyjadrite do komentárov, ktorá z pláží, resp. destinácií vás najviac zaujala a ktorú by ste niekedy v budúcnosti navštívili. 😋

Seagrass Bay – Laucala Island, Fiji

Ostrov Laucala s nádhernou plážou a luxusnými vilami, reštauráciami a golfovým ihriskom, ktoré sú obklopené tropickou džunglou a je domovom niektorých z najvzácnejších vtákov, vytvára unikátne miesto na oddych.

Seagrass Bay je najtichšou plážou celého letovisko a je optimálnym miestom na hranie stroskotanca. Samozrejmosťou sú nádherné zákutia s palmami, malým lesom krásne do modra zafarbenou vodou a jemným pieskom, po ktorom môžete prežiť tie najkrajšie prechádzky pri západe slnka.

Seagrass Bay - Laucala Island, Fiji - www.alexvaculik.sk
Seagrass Bay, Laucala Island (Fiji) | Zdroj: Swaindestinations.com

Matira – Bora Bora, Francúzska Polynézia

Pláž Matira na ostrove Bora Bora vo Francúzskej Polynézii pozná pravdepodobne takmer každý. Ide o najlepšiu a najluxusnejšiu pláž. Vďaka typickým zobrazením malých domčekov nad vodou, ktorými je práve ostrov Bora Bora všeobecne známy.

Tento tropický raj, ktorý sa nachádza na súostroví v južnom Pacifiku je obklopený krištáľovo čisťou lagúnou a pochváliť sa môže azúrovou vodou, v ktorej sa nachádzajú tie najrozmanitejšie morské živočíchy.

Okrem toho môžete očakávať jemný piesok, čarokrásne západy slnka a malé ostrovčeky v okolí, ktoré sú známe ako motus, pričom tie sa radia medzi najluxusnejšie letoviská na svete. Bora Bora je jedinečným miestom na svete, plné romantiky a tak ideálnou destináciou pre novomanželov.

Matira, Bora Bora - Francúzska polynézia - www.alexvaculik.sk
Matira, Bora Bora (Francúzska Polynézia) | Zdroj: Luc Alonso

Railay – Krabi, Thajsko

Pláž Railay je izolovaná na malom polostrove, na ktorý sa dostanete iba loďou typu longtail, ktorý sa samozrejme oplatí absolvovať. Po príchode na túto jednu z najkrajších pláží v Thajsku na vás čaká tyrkysová lagúna a jemný piesok obklopený obrovskými vápencovými monolitami, ktoré sa nachádzajú vo vode i mimo nej.

Tešiť sa môžete na plážové ihrisko a kombináciu romantiky a adrenalínu v podobe šplhania na útesov, preskúmania podzemných jaskýň, či oddychu na pláži. Súčasťou Railay pláže sú dychberúce scenérie na nekonečné Andamanské more.

Railay Beach - Krabi, Thajsko - www.alexvaculik.sk-min
Railay Beach, Krabi (Thajsko) | Zdroj: Chris A. Tweten

Makena (Big Beach) – Maui, Havaj

Vedeli ste, že práve pláž Makena je údajne najfotografovanejšia pláž na celom Havaji? A to nie je všetko. Táto veľká pláž sa rozprestiera na viac ako kilometrom dlhom širokom piesku až k brehu lemovaná lávovými útesmi a jemným pieskom.

Vďaka svojej zastrčenej polohe v bujnom chránenom parku ide o výhodnejšiu alternatívu k obľúbeným turistickým plážam s hustým letoviskom v Lahaina a Kaanapali.

Je ideálna na plávanie, ale na svoje si prídu aj surferi počas veľkých vĺn.

Makena Beach - Maui, Havaj - www.alexvaculik.sk
Makena Beach, Maui (Havaj) | Zdroj: Alan Rodriguez

Whitehaven – Queensland, Austrália

Na východnom pobreží Austrálie sa nachádza legendárna pláž Whitehaven, ktorá sa pravidelne radí azda do každého rebríčka najkrajších pláži na svete. A nesmie chýbať ani v tom mojom.

Už na prvý pohľad je táto nebeská pláž očarujúca svojim perleťovo bielym pieskom, kopcovitou zátokou a úchvatnou tyrkysovo farbou vody, v ktorej môžu na vás striehnuť žraloky. Svojou odľahlou polohou je toto miesto priam stvorené ako odľahlé útočisko na ničím a nikým nerušený oddych.

Ak by ste sa rozhodli vycestovať do Austrálie, čaká na vás sedemkilometrový raj, na ktorý sa dostanete loďou alebo helikoptérou.

Je ideálny pre milovníkov potápania a svetobežníkov, pričom pláž Whitehaven je súčasťou väčšieho súostrovia, na ktorom môžete nájsť iné krásne miesta ako napríklad bariérové útesy, miesta na camping, či scénický let heliktoptérou nad kopcom Hill Inlet.

Whiteheaven Beach, Queensland, Australia - www.alexvaculik.sk
Whiteheaven Beach, Queensland (Austrália) | Zdroj: www.queensland.com

Navagio – Zakynthos, Grécko

Jednu z najikonickejších pláží v Grécku nájdete na Zakynthoste. Navagio Beach ste pravdepodobne už videli na mnohých pohľadniciach. Patrí medzi najfotogenickejšie, leží neďaleko dediny Anafotiria a práve vďaka stroskotanej lodi, ktorá v roku 1983 nelegálne prevážala cigarety, vďačí za svoje meno.

Samozrejmosťou je úžasná tyrkysová voda, piesočnaté pláže lemované vertikálne útesy bielych skál, ktoré vytvárajú jedinečné majestátne a očarujúce obrazy. Aby ste sa dostali do tohto raja na zemi, musíte si vziať malú loď z prístavu Porto Vromi, pričom cesta vám zaberie približne 30 minút.

Navagio, Zakynthos, Grécko - www.alexvaculik.sk-min
Navagio beach, Zakynthos (Grécko) | Zdroj: Elien Knockaert

Zlatni Rat (Golden Horn) – Brač, Chorvátsko

Len kúsok od nás sa nachádza jedna z najvyhľadávanejších pláží v Chorvátsku. Zlatni Rat alebo doslova Zlatý roh je chorvátska pláž a poloostrov pri Jadranskom mori nachádzajúci sa na ostrove Brač a patrí právom medzi najkrajšie na svete.

Pláž Zlatni Rat v stredisku Bol je známa aj svojim borovicovým lesom. Okrem toho, pláž vďaka svojmu špecifickému tvaru, ktorý sa dokáže meniť v závislosti od smeru vetra a vĺn patrí medzi nezvyčajné. Dostanete sa sem trajektom z Makarskej alebo zo Splitu, pričom cesta trvá krátkych 50 minút, vrátane nalodenia vlastného auta.

Unikátnosť Zlatého rohu dotvára kamienková pláž obklopená priezračne čistou vodou, pričom neďaleko v borovicovom háji sú pozostatky rímskej vily Rustica.

Zlatni Rat - Brač, Chorvátsko
Zlatni Rat (Golden Horn), Brač (Chorvátsko) | Zdroj: Karolina Kolodziejczak

Anse Source D´Argent – Seychely, Afrika

Už samotné slovo „Sejšely“ vyvoláva obraz vysneného a dokonalého letného raja. Práve týmto prívlastkom možno označiť dychberúcu scenerériu Anse Source D´Argent s nádhernými plážami, masívnymi žulovými balvanmi a útulnými zákutiami, ktoré robia z toho miesta na ostrove La Digue jedno z najkrajších.

Samozrejmosťou je kryštálovo čistá voda, do zlatista oslnivá pláž a nechýbajú ani kokosové palmy. Pláž je právom zaradená vo viacerých rebríčkov najkrajších pláži, pričom je známa ako jedna z najfotografovanejších na svete.

Cestovatelia si okrem prírodnej krásy môžu vychutnať rozmanitosť aktivít, ktorú Sejšely poskytujú. Je vhodná pre rodiny s deťmi, ideálne na kúpanie a šnorchlovanie.

Anse Source d'Argent, Seychely, Afrika - www.alexvaculik.sk
Anse Source d’Argent, Seychely (Afrika) | Zdroj: Datingscout

Blue Lagoon – Oludeniz, Turecko

Letovisko Oludeniz patrí medzi najobľúbenejšie miesta pre turistov v Turecku. Nachádza sa na stredomorskom pobreží a možno ho zaradiť do širšieho rebríčka najkrajších miest na svete.

Na tomto mieste nájdete Modrú lagúnu, kde sa stretáva Egejské a Stredozemné more s krásnou azúrovou vodou a upravenými plážami s nádhernými výhľadmi na okolitú krajinu. Modrá lagúna je národnou prírodnou rezerváciou, takže žiadne objekty na nej nenájdete, pretože akákoľvek výstavba je tu zakázaná.

Táto nádherná pláže je oficiálne ocenená modrou vlajkou, to znamená že spĺňa tie najprísnejšie štandardy v oblasti kvality vody, bezpečnosti a podobne.

Turecko, Oludeniz - www.alexvaculik.sk
Blue Lagoon, Oludeniz (Turecko) | Zdroj: Artem Bryzgalov

Playa de Ses Illetes – Formentera, Španielsko

Formentera je najmenší ostrov spomedzi Baleárskych ostrovov v Španielsku. Nachádza sa hneď vedľa turistami preplnenej a známej Ibizy. Práve severná časť ostrova ukrýva jedno z najkrajších miest v celom Španielsku. Pláž Playa de ses Illetes patrí takmer v každom rebríčku medzi najkrajšie pláže na svete.

Vyniká svojimi čistými a priezračnými vodami a dlhými plážami, ktoré sú obklopené loďami a cestovateľmi z celého sveta. Tešiť sa môžete na krásny lesklý piesok, tyrkysové plytčiny, duny a praktické prístupové chodníky, ktoré dotvárajú rajský obraz Formentery.

Formentera, Platja de Ses Illetes - www.alexvaculik.sk
Formentera, Platja de Ses Illetes (Španielsko) | Zdroj: www.formentera.es

Kam sa cez leto chystáte?

Leto je v plnom prúde a mnohí z nás sa ešte len chystajú na vytúženú dovolenku. V tomto prehľade ste sa dozvedeli o mojom subjektívnom rebríčku najkrajších pláží na svete, pričom určite sa zhodneme na tom, že na svete existuje veľké množstvo krásnych pláží, o ktorých s veľkou pravdepodobnosťou ani nevieme.

Dúfam, že vás tento rebríček 10 najkrajších pláži inšpiroval minimálne podobne ako mňa. Ja som si práve vďaka „researchu“ urobil prehľad o krásnych plážach v Španielsku a určite tieto informácie využijem pri plánovaní budúcej dovolenky.

A kam sa chystáte vy? Ktorá pláž z tohto rebríčka vás najviac zaujala? Pokojne mi napíšte do komentárov vaše tipy na pláže, ktoré ste už navštívili alebo ktoré sa v budúcnosti chystáte navštíviť. 😊

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

Error decoding the Instagram API json