10 úžasných filmov o geniálnych osobnostiach, ktoré sa oplatí vidieť. Poznáte ich? (1. časť)

V tomto článku som si pre vás pripravil tipy na 10 úžasných filmov o geniálnych ľuďoch. Je to môj subjektívny rebríček, ktorý odráža môj pohľad na najlepšie filmy o geniálnych osobnostiach. Niektoré z nich možno nedisponujú „najvyššou kvalitou″ ale to neznamená, že sa vám nemôžu páčiť.

Verím, že tak ako mňa, aj vás tieto filmy nadchnú a že medzi nimi nájdete aj také, ktoré ste ešte predtým nevideli.

A nezabudnite mi dať vedieť do komentárov pod článkom alebo na mojej facebookovej stránke, ktorý film sa vám najviac páčil. 🤗

V článku sa dozviete:

  • tipy na 10 kvalitných filmov,
  • zaujímavosti a dôvody, prečo sa ich oplatí vidieť,
  • Aké ocenenia filmy získali,
  • Ich hodnotenie, podrobnejšie informácie a
  • Zárobky.
  1. Čistá duša (2001)89 % podľa ČSFD, 8.2 IMDb / 135 minút

Čistá duša je životopisný film podľa knižnej predlohy inšpirovaný skutočným príbehom geniálneho amerického matematika Johna Nasha ml., ktorý získal Nobelovu cenu za ekonómiu spolu s Reinhardom Seltenom a Johnom Harsanyi. Tento skvelý film ocenený štyrmi Oscarmi za najlepší film roka 2002, réžiu, vedľajšiu herečku a adaptovaný scenár vás zavedie do sveta matematiky a psychickej poruchy paranoidná schizofrénia.

Táto ikonická dráma, ktorú asi málokto z vás nevidel, síce nie je biograficky úplne presná, ale podľa hodnotení je to jeden z najlepších filmov všetkých čias. A to nielen vďaka skvelým hereckým výkonom Russell Crowe, Jennifer Connelly, Ed Harris, ale aj úžasnej réžii Rona Howarda a soundtracku Jamesa Hornera, ktorý nemožno nemilovať.

Vo filme nájdete také zaujímavosti, ako napríklad matematické rovnice na tabuli napísané skutočným Johnom Nashom. Aj jeho syn študoval matematiku a trpel schizofrénou. Rozpočet filmu bol 58 miliónov dolárov a celosvetovo zarobil viac okolo 317 miliónov a okrem Oscarov získal aj štyri Zlaté Glóbusy.

Čistá duša (2001) - 10 úžasných filmov - www.alexvaculik.sk
Russell Crowe vo filme Čistá duša (2001). Zdroj: www.abeautifulmind.com
  1. Dobrý Will Hunting (1997)88 % podľa ČSFD, 8.3 IMDb / 126 minút

Milujem tento film. Patrí medzi moje najobľúbenejšie. Dobrého Willa Huntinga som videl minimálne tucetkrát a vždy si ho pozriem minimálne raz za rok znovu.

Ide o psychologickú drámu nakrútenú v Bostone a v Toronte o geniálnom matematikovi, ktorý sa v živote hľadá. A myslí si, že si nezaslúži lepší život. Najskôr pracuje ako školník-údržbár na MIT (z angl. Massachusetts Institute of Technology) a po práci vyrieši ťažký matematický problém, vďaka čomu sa z neho „náhodou″ stane matematický génius. O svojej výnimočnosti len podvedome tuší, lenže trpí nevyriešenými problémami, ktoré ho sprevádzajú od detstva a s ktorými si nevie dať rady. Ale otázka znie, prečo som si ho tak zamiloval a zaradil do zoznamu?

Nepochybne je to vďaka fenomenálnemu Robinovi Williamsovi, ktorý za svoj herecký výkon získal Oscara. A práve chémia medzi Robinom a Mattom zobrazená na plátne je ohromujúca. Film je nielen o nádeji, priateľstve a psychológii osobnosti, ale aj o citlivom pomalom rozprávaní osobného príbehu, ktorý vás chytí za srdce.

Ale to ani zďaleka nie je všetko. Úžasné na tomto filme je aj to, že dvaja mladí chlapci Matt Damon a Ben Affleck napísali scenár a získali zaň Oscara. Zaujímavé na tom je, že v tom čase prespávali jeden u druhého na gauči a práve vďaka ich brilantnému počinu získali uznanie. Nesmiem zabudnúť ani na skvelého Stellana Skarsgarda, ktorý získal Európsku filmovú cenu za výnimočný prínos svetovému filmu.

Robin Williams a Matt Damon vo filme Good Will Hunting - 10 úžasných filmov www.alexvaculik.sk
Robin Williams a Matt Damon vo filme Dobrý Will Hunting (1997) v ikonickej scéne na lavičke v Bostone. Zdroj: Dimages

Ponuku na režírovanie filmu dostal český režisér Ján Svěrák, ale ten ju odmietol. Spoločnosť MENSA, ktorá združuje nadpriemerne inteligentných ľudí (IQ 130 +) vyhlásila, že génius Will je najinteligentnejšia filmová postava vôbec. Za ním ako druhý skončil John Nash. Film celosvetovo zarobil viac ako 225 miliónov dolárov.

3. Dôkaz (2005) – 72 % podľa ČSFD, 6.7 IMDb / 95 minút

Pre milovníkov Sira Anthonyho Hopkinsa a Gwyneth Paltrow je tu film Dôkaz o zomierajúcom matematikovi, ktorý stráca kontakt s realitou. Opäť sa tak vo filme snúbi genialita a psychická porucha. Táto zaujíma dráma bola vytvorená na základe divadelnej hry Davida Auburna, ktorý za ňu obdržal viacero významných cien a najmä Pulitzerovu cenu.

Zobrazuje komplikované vzťahy a ukazuje aká krehká hranica môže byť medzi genialitou a šialenstvom. Je o hľadaní dôkazu, ktorý môže byť  dôkazom pre Reimannovú hypotézu.

Dôkaz síce nebol komerčne veľmi úspešný, ale vďaka hereckému výkonu Gwyneth Paltrow som ho zaradil do môjho zoznamu. A okrem toho mám veľmi rád Anthonyho Hopkinsa.

Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins vo filme Dôkaz (2005) - 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Gwyneth Paltrow a Anthony Hopkins vo filme Dôkaz (2005). Zdroj: Miramax

4. Muž, ktorý poznal nekonečno (2015) – 71 % podľa ČSFD, 7.2 IMDb / 114 minút

Film Muž, ktorý poznal nekonečno je príbehom strastiplnej cesty indicikého študenta, ktorý sa chce stať teoretickým matematikom. V cudzom sveta to nemá jednoduché. Čelí rasizmu a zdravotným problémom. Jeho cesta na prestížny Cambridge nie je jediné, čo sleduje tento film. Zameriava sa okrem iného aj na to, ako sa zamiluje do svojej ženy, či jeho cestu od chudobného dieťaťa až po globálne uznávaného matematika.

V hlavnej úlohe si zahrá ako stvorený pre túto rolu Dev Patel. A skvelý je aj Jeremy Irons. Čo sa týka zárobkov, tak tento film celosvetovo utŕžil viac ako 12 miliónov dolárov. Na tento film odkazuje aj Good Will Hunting, kde sa profesor Lambeau (Stellan Skarsgard) snaží presvedčiť psychológa Seana (Robin Williams), aby sa ujal Willa a ako príklad dáva práve výnimočnosť Srinivasa Ramunajana.

Dev Patel ako Srinivasa Ramunajana vo filme Muž, ktorý poznal nekonečno (2015). Zdroj: www.imdb.com

5. X+Y (2014)73 % podľa ČSFD, 7.1 IMDb / 111 minút

Film X+Y alebo aj Brilantná mladá myseľ som videl pred 6 rokmi. A musím povedať, že si ma ihneď získal. Veľmi citlivo zobrazuje odlišnosť hlavného hrdinu v náročnom období dospievania. Ten sa ako matematický génius s autizmom pokúša kvalifikovať na olympiádu v Cambridge. Lenže čelí výzvam, ktoré ho privedú k rozhodnutiam, na ktoré doteraz nebol zvyknutý. Nechcem spoilerovať, viac sa dozviete vo filme. 🙂

Film je inšpirovaný životom matematika Daniela Lightwinga a celosvetovo zarobil viac než jeden milión dolárov. Ide teda o pomerne nízkonákladový film.

V každom prípade sa môžete tešiť na príbeh plný nenúteného humoru, komplikovaných vzťahov, prekonávania životných problémov, ale aj príjemných emócií, ktoré vám vyčaria úsmev na tvári. Je to vskutku empatický, vnímavý film, ktorý sa vám dostane pod kožou. Aj vďaka hereckým výkonom hlavného hrdinu a výbornej Sally Hawkins ocenenej Oscarom.

X+Y 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Sally Hawkins a Asa Butterfield vo filme X+Y (2014). Zdroj: www.imdb.com

6. August Rush (2007) – 78 % podľa ČSFD, 7.5 IMDb / 114 minút

Melódia môjho srdca je film, ktorý vás zavedie do sveta hudobného nadania a ťažkého životného príbehu. Je o sile lásky a hudby, ktorá dokáže zázraky. Pre niektorých môže byť dej „príliš romantický″ a presladený, ale pre tích, ktorí majú radi rozprávkové príbehy, si prídu na svoje.

Odohráva sa v New Yorku a hlavnú úlohu hrá vynikajúci Freddie Highmore ako opustený chlapec z detského domova. Jeho dar v podobe hudobného nadania mu však prinesie vytúžený zázrak.

Zaujímavosťou vo filme je, že August Rush hrá na rovnakej gitare ako po celú svoju kariéru hral aj Elvis Presley. Celosvetovo film zarobil viac než 64 miliónov dolárov.

Freddie Highmore vo filme August Rush (2007) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Freddie Highmore vo filme August Rush (2007). Zdroj: www.imdb.com

7. Žiara (1996) 83 % podľa ČSFD, 7.7 IMDb / 105 minút

Je inšpirovaný na základe skutočného príbehu austrálskeho pianistu Davida Helfgotta a ukazuje, čo sa stane, ak je geniálny človek tlačený príliš ďaleko. Bez podpory milujúcej rodiny, tvrdého zaobchádzania zo strany panovačného otca a tlaku okolia, geniálne dieťa prežíva strastiplnú cestu, aby splnil očakávania a predviedol hudobný výkon.

V hlavnej úlohe Geoffry Rusk získal okrem Oscara za najlepší výkon, aj cenu BAFTA, SAG, aj Zlatý glóbus, pre dokonalé vyobrazenie autistického pianistu, ktorý po niekoľkých rokoch v nemocnici nájde lásku svojho života a splní si svoj veľký sen.

Práve jeho herecký výkon je jeden z hlavných dôvodov, pre ktorý sa tento film oplatí pozrieť. Zároveň bol zaradený do zoznamu „1001 filmov, ktoré musíte vidieť pred tým, než zomriete.

Geoffrey Rush vo filme Shine (1996) 10 uzasnych filmov Zdroj www.imdb.com
Geoffrey Rush vo filme Žiara (1996). Zdroj: www.imdb.com

8. Veľký dar (2017) – 80 % podľa ČSFD, 7.6 IMDb / 101 minút

Príjemný film o matematicky nadanej prváčke, o ktorú sa stará jej strýko v hlavnej úlohe s hviezdnym Chrisom Evansom. Ten jej chce dopriať normálne detstvo po tom, ako jej zomrela matka, vynikajúca matematička, ktorá si zobrala života. Okrem toho musí bojovať s vlastnou matkou o tom, ako bude vyzerať život mladej nadanej matematičky.

V tejto dojímavej dráme okrem skvelej Mckenna Grace účinkuje aj Octavia Spencer. Film sa z hľadiska financií stal pomerne úspešným. Vzhľadom na jeho nízky rozpočet zarobil až 43 miliónov.

Chris Evans and Mckenna Grace in Gifted (2017) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk
Chris Evans a Mckenna Grace vo filme Veľký dar (2017). Zdroj: www.imdb.com

9. Magnus (2016)85 % podľa ČSFD, 7.1 IMDb / 75 minút

Dokumentárny film o osobnej a neľahkej ceste šachového veľmajstra Magnusa Carlsena s neuveriteľnou pamäťou a darom, ktorý presahuje hranice. V piatich rokoch ho otec priviedol k šachu a v krátkom čase sa ukázal ako šachový zázrak.

Film vám priblíži životnú cestu šikanovaného dospievajúceho tínedžera, ktorý si získaval celosvetové uznanie vďaka svojej jedinečnej a intuitívnej hre. Za zmienku stojí fakt, že sa mu podarilo uhrať remízu v šachovej partii proti majstrovi Garymu Kasparovi.

Tento dokumentárny film odporúčam aj preto, že uvidíte „Mozarta šachu″. Z malého chlapca, ktorého šikanovali, sa stal človek posadnutý šachom a pravdepodobne najlepší hráč v súčastnosti. Ide o pútavý film, ktorý má potenciál zaujať aj ľudí, ktorí nie sú fanúšikmi šachu.

Magnus 10 užasných filmov Zdroj httpsnordichouse.is www.alexvaculik.sk-min-min
Magnus Carlsen vo filme Magnus (2016). Zdroj: nordichouse.is

10. Kód enigmy (2014)82 % podľa ČSFD, 8.0 IMDb / 109 minút

Pamätám si, akoby to bolo včera, keď som film Kód Enigmy s otvorenými ústami sledoval v kine. Musím sa priznať, že Benedict Cumberbatch je môj obľúbený herec a zamiloval som si ho vďaka seriálu Sherlock, v ktorom je vynikajúci. Mimochodom, odporúčam aj jeho one-man-show v dramatickej päťdielnej mini sérii Patrick Melrose, kde naplno ukazuje svoje herecké umenie. Ale späť k filmu.

Benedict Cumberbatch hviezdi ako Alan Turing, ktorý počas druhej svetovej vojny dešifroval nemecké spravodajské kódy pre britskú vládu a výrazne  tak prispel k spojeneckému víťazstvu. Turing je nepochybne génius, ale aj Joan Clarke, ktorú hrá Kiera Knightley, ako jediná zástupkyňa žien, ktorí počas vojny tajne pracovali na dešifrovaní tajných nemeckých kódov.

Film získal Oscara za najlepší scenár za rok 2015. Sám Benedict priznal, že v jednej scéne na konci filmu nemohol prestať plakať a takmer sa zrútil. O úspechu filmu vypovedá aj fakt, že s rozpočtom 15 miliónov a viac ako 227 miliónovým ziskom sa stal komerčne veľmi úspešným. Ide o nádherný film, ktorý zobrazuje komplikovaný život matematického génia.

Matthew Beard, Matthew Goode, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, and Allen Leech in The Imitation Game (2014) 10 uzasnych filmov www.alexvaculik.sk Zdroj Studio Canal 014
Matthew Beard, Matthew Goode, Keira Knightley, Benedict Cumberbatch, a Allen Leech vo filme Kód Enigmy (2014). Zdroj: Studio Canal

A ktorý je váš najobľúbenejší? 📺

Alex Vaculík 

| Ak sa vám moje články páčia a prinášajú vám pridanú hodnotu, môžete ma podporiť zdieľaním alebo sledovaním mojich profilov na Instagrame alebo na Facebooku. Ďakujem. | Články na Instagrame a Facebooku nájdete aj pod hashtagom #byvaculik

Použité zdroje v článku: 

  1. www.csfd.cz
  2. www.imdb.com
  3. http://www.abeautifulmind.com/
  4. https://www.the-numbers.com/